قویترین و بهترین سایت نیازمندیهای رایگان کشوری
بروزرسانی: ۱۵ مرداد ۱۴۰۱
تعداد نظرات: 0
ارسال کننده: دکتر سید مجید موسوی
لیفت صورت

لیفت صورت با لیزر

جوانسازی پوست صورت با لیزر یک روش لیفتینگ صورت بدون جراحی می باشد که چند سالی است به محبوبیت خاصی دست پیدا کرده است. این روش می تواند اثرات ناشی از افزایش سن، کهیر پوستی، اثرات ناشی از نور آفتاب، چین و چروک های پوستی، شل شدگی و افتادگی پوست صورت را کاهش داده و پوست صورت را به حالتی جوان تر و جذاب تر مبدل سازد.

در لیفت صورت با لیزر، لایه‌های خارجی آسیب دیده پوست توسط لیزر برداشته شده و سلول های پوستی جدید و کلاژن را در لایه های زیرین پوست را تحریک کرده و در نتیجه پوستی جوان تر ، صاف تر و سالم تر را به ارمغان می آورد.

امروزه بر خلاف گذشته بیشترین میزان پیشرفت در حوزه روش‌های غیرجراحی به ناحیه صورت مربوط می‌شود. تجهیزات و امکانات کشیدن پوست صورت به روش های غیر تهاجمی در بسیاری مراکز معتبر جوانسازی صورت برای درمان شل شدگی و افتادگی پوست صورت ارائه می شود.

کشیدن پوست صورت به روش های غیر جراحی ظرف یک دهه گذشته دستخوش تغییرات چشمگیری شده است .جوانسازی صورت با لیزر یکی از جدیدترین روش هایی است که در زمینه بالا کشیدن بافت پوست به روش غیر تهاجمی بوجود آمده است.

در این روش برای لیفت صورت و کشیدن پوست صورت از امواج صوتی یا مافوق صوت شدید برای اثر گذاشتن بر لایه های بافتی پوست صورت، پیشانی و گردن استفاده می شود. این امواج با ملایمت و آهستگی ناحیه تحت درمان را گرم و در نهایت سفت می کند و در نتیجه پوست را از اون حالت شل و افتادگی اولیه خارج می کند.
همچنین لیفت صورت با لیزر، افتادگی خط گردن، خط فک، غبغب را درمان می‌کند. در لیفت گردن به کمک لیزر امواج مافوق صوت از وسط ذره بین عبور کرده تا انرژی تمرکز یافته را بر روی ناحیه مورد درمان بتاباند و لایه بافتی عمقی را سفت می کند.

کلینیک زیبایی الهیه

کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی الهیه-کلینیک زیبایی الهیه

لیفت صورت چیست؟

پوست ما همواره در معرض آسیب‌های بیرونی مانند نور خورشید و آلودگی‌های محیطی است. از سوی دیگر حالت‌های روحی نامساعد ما هم نشانه‌های خود را بر روی پوست به جای می‌گذارند و می‌توانند از شادابی آن بکاهند. همچنین تغذیه نامناسب و عدم رسیدگی به پوست می‌تواند مزید بر علت شده و در نهایت باعث ایجاد چین و چروک و افتادگی در قسمت‌های مختلف پوست صورت و بدن شود. در این موارد تنها راه، بالا کشیدن پوست یا لیفتینگ است.

این کار می‌تواند به طور موثری بر روی چین و چروک‌های صورت تاثیر گذاشته و آن‌ها را از میان بردارد. در نتیجه صورت شما جوان‌تر به نظر می‌رسد و خطوط عمیق بر روی آن از بین می‌روند.

استفاده از روش‌های مختلف برای لیفت صورت می‌تواند باعث سفت‌تر شدن پوست شده و در نهایت شادابی و طراوت را برای آن به ارمغان آورد. این روش‌ها با از بین بردن چین و چروک‌ها و جوان‌تر نشان دادن چهره، باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شوند و تاثیر به سزایی بر روی روحیه افراد دارند. از سوی دیگر از روش‌های لیفت صورت می‌توان برای از بین بردن غبغب هم استفاده کرده و همه چروک‌های سطحی موجود بر روی صورت را از بین برد.

انوع روش های لیفت صورت

تشخیص دقیق اینکه چه روشی برای برطرف کردن افتادگی‌های صورت شما بهتر خواهد بود، به تشخیص پزشک بستگی دارد. پزشک معمولا با توجه به شرایط سنی و سلامتی بیمار، میزان آسیب، ناحیه تحت درمان، نوع پوست و … مناسب‌ترین روش را به شما توصیه می‌کند. اما باید بدانید که دردسرهای لیفت صورت با جراحی بسیار زیاد بوده و عوارض و طول درمان آن نیز بیشتر است.

چرا که در این روش بیمار کاملا بی‌هوش شده و باید برای مدتی در بیمارستان و خانه بستری شود. ضمن اینکه مراقبت از بیمار در دوران نقاهت لیفت صورت با جراحی سخت‌تر خواهد بود.

هیچ‌یک از روش‌های لیفت صورت بدون جراحی نیازی به بیهوشی ندارند. در این روش‌ها پزشک در صورت نیاز از بی‌حس‌کننده‌های موضعی استفاده می‌کند که اثرات آن معمولا پس از مدتی کوتاه برطرف خواهد شد.

عوارض این روش‌ها بسیار کمتر بوده و دوره نقاهت ندارند. در واقع در همه موارد بیمار پس از جلسه درمان می‌تواند به کارها و فعالیت‌های روزانه خود ادامه دهد. به همین دلیل پزشکان حتی‌الامکان روش‌های لیفت صورت با جراحی را توصیه نمی‌کنند. مگر آن که آسیب‌ها آن‌قدر زیاد باشد که نتوان با هیچ ‌یک از روش‌های بدون جراحی آن‌ها را درمان کرد.

به طور کلی لیفت صورت را می‌توان با جراحی یا بدون جراحی انجام داد. لیفت صورت بدون جراحی خود دارای روش‌های مختلفی است که برخی از آن‌ها شامل هایفوتراپی، تزریق ژل یا چربی، تزریق بوتاکس، RF فرکشنال، لیفت با نخ و کربوکسی تراپی می‌شود.

هر یک از این روش‌ها کاربرد خود را داشته و برای افراد مختلفی اثرگذار خواهد بود. بنابراین اینکه کدام یک از روش‌های موجود برای شما مناسب است باید توسط پزشک مشخص شود.

هایفوتراپی

هایفوتراپی را می‌توان روشی مناسب برای کسانی دانست که از تزریق و آمپول می‌ترسند. چرا که این روش با استفاده از امواج فراصوت متمرکز شده اقدام به لیفت صورت کرده و نیازی به هیچ‌گونه تزریق ندارد.

در این روش امواج فراصوت به لایه‌های عمیق پوست نفوذ کرده و انرژی آن‌ها رشته‌های کلاژن پوستی را تحریک می‌کند. این عامل باعث سفت شدن و لیفت پوست شده، حالت افتادگی و چین و چروک آن را از بین می‌برد.

روش هایفوتراپی روشی ایمن و بدون درد بوده و عوارض جانبی کمی دارد. این روش ماندگاری بالایی داشته و نتایج آن در حدود یک تا سه سال باقی خواهند ماند.

استفاده از روش هایفوتراپی برای لیفت صورت چندان وقت شما را نمی‌گیرد. چرا که معمولا یک جلسه درمان برای هر فرد کافی بوده و در هر سال معمولا یک بار نیاز به ترمیم وجود دارد. روش هایفوتراپی روشی مطمئن برای از بین بردن افتادگی و شل شدگی خفیف یا متوسط در خانم‌ها و آقایان بین ۳۰ تا ۷۵ سال است.

آتیوا

آتیوا را می توان از زیرمجموعه های روش RF فرکشنال دانست. در این روش لایه‌های بافت‌های زیرپوستی به صورت کنترل شده و یکنواخت گرم شده و با تحریک فیبروبلاست‌ها روند تولید کلاژن‌های جدید آغاز می‌شود. همچنین به صورت همزمان از روی پوست نیز گرمادرمانی انجام می‌شود تا روند تولید کلاژن تسریع شود. با استفاده از این روش می‌توان چین و چروک‌های موقتی پوست را از بین برد و تا حدودی جای زخم و ناهمواری‌های پوست را برطرف کرد.

همچون دیگر روش‌های لیفت صورت بدون جراحی، این روش نیز دارای عوارض بسیار کمی است که پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شود.

برای درمان با استفاده از روش آتیوا یک جلسه کافی است اما در برخی موارد در صورت وجود عارضه‌های پوستی ممکن است تعداد جلسات بیشتری نیاز باشد. نتایج درمان با این روش تا مدتی طولانی باقی مانده و زیبایی و جوانی را به پوست شما هدیه خواهد داد.

لیفت صورت

کلینیک بین المللی پوست موزیبایی الهیه-لیفت صورت

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس را می‌توان یکی از معروف‌ترین و مشهورترین روش‌های لیفت صورت دانست. در این روش بوتولینوم به نواحی مختلف چهره شما تزریق شده و از بروز چین و چروک در آن ناحیه جلوگیری می‌کند. بنابراین تزریق بوتاکس بیشتر برای رفع برخی عیوب و جلوگیری از بیشتر شدن چین و چروک‌ها استفاده می‌شود.

شما می‌توانید از تزریق بوتاکس برای رفع برخی عیب‌های ظاهری بینی، رفع افتادگی‌های کناره لب‌ها و فرم دادن به ابروها استفاده کنید. نکته مهم این است که تزریق بوتاکس ممکن است در برخی افراد حساسیت‌هایی ایجاد کند. همچنین اثرگذاری این روش در حدود ۶ ماه بوده و پس از این مدت باید تمدید شود.

تزریق ژل

برخی از افراد تزریق ژل را با تزریق بوتاکس اشتباه می‌کنند. باید توجه کنید که تزریق ژل به منظور پر کردن چین و چروک‌های ایجاد شده یا حجم دهی به نواحی مختلف صورت استفاده می‌شود.

به عنوان مثال برای از بین بردن خط خنده، خطوط پیشانی، خط اخم و چین و چروک‌های ریز ایجاد شده در کناره چشم‌ها یا لب‌ها از تزریق ژل استفاده می‌شود. همچنین برخی از انواع ژل برای حجم دهی به لب‌ها و گونه‌ها نیز استفاده می‌شود. استفاده از این روش باعث جوان‌تر شدن پوست شما شده و تازگی آن را حفظ می‌کند.

ژل‌های مورد استفاده برای تزریق به نواحی مختلف دارای انواع مختلفی هستند. به همین دلیل زمان ماندگاری و میزان اثرگذاری آن‌ها متفاوت است. اینکه چه نوع ژلی برای شما مناسب خواهد بود بستگی به نوع پوست، سن و میزان آسیب دارد. بنابراین نوع ژل باید حتما توسط پزشک تعیین شود. بر اساس نوع ژلی که پزشک برای شما تجویز می‌کند، ماندگاری تزریق ژل از ۶ ماه تا ۵ سال متغیر است. همچنین این روش معمولا در بازه‌های زمانی منظم نیاز به تمدید دارد.

کربوکسی تراپی

شاید تعداد کسانی که با این روش لیفت صورت آشنایی دارند کم باشد. اما باید بدانید که کربوکسی تراپی یکی از شیوه‌های موثر برای درمان انواع مشکلات زیبایی است. با استفاده از این روش می‌توان شل شدگی و افتادگی پوست را برطرف کرده و زیبایی و جوانی را به آن برگرداند.

همچنین می‌توان چین و چروک‌های صورت و ترک‌های پوستی را نیز برطرف کرد. کربوکسی تراپی برای درمان تیرگی دور چشم، درمان جای زخم و از بین بردن جای جوش و آکنه نیز مورد توجه قرار می‌گیرد.

ماده اصلی مورداستفاده در این روش گاز کربن دی‌اکسید است. تجمع این گاز در یک نقطه از بدن این پیغام را به مغز می‌رساند که اکسیژن در آن ناحیه کم شده و نیاز به خون‌رسانی بیشتر وجود دارد. در نتیجه مغز به قلب فرمان داده چ مقدار خون بیشتری را به آن می‌رساند. این موضوع باعث سرعت بخشیدن به روند ترمیم سلولی پوست شده و شرایط آن را بهبود می‌بخشد.

در کربوکسی تراپی پزشک دوز مشخصی از گاز کربن دی‌اکسید را به ناحیه موردنظر تزریق می‌کند و در نهایت فرایند گفته شده باعث ترمیم ناحیه تحت درمان و رفع مشکل خواهد شد. نسبت به دیگر روش‌های لیفت صورت کربوکسی تراپی جلسات درمانی بیشتری نیاز دارد. بسته به میزان آسیب و تشخیص پزشک تعداد جلسات درمان بین ۴ تا ۸ جلسه متغیر است. فاصله این جلسات ۲ تا ۴ هفته بوده و ماندگاری این روش نیز ۴ تا ۶ ماه است.

لیفت صورت با نخ

نخ‌های مورداستفاده در این روش از جنس پلی لاکتیک اسید و اسید گلیکولیک بوده و از انواع نخ‌های بخیه قابل‌جذب هستند. این روش معمولا برای رفع شلی پوست یا افتادگی‌های پس از عمل جراحی استفاده می‌شود. همچنین افرادی که دوست دارند گونه‌های برجسته‌تری داشته باشند اما تمایلی به استفاده از ژل‌های پرکننده ندارند، می‌توانند این روش را برای برجسته‌سازی گونه‌های خود استفاده کنند.

شیوه به کار برده شده برای رفع افتادگی پوست با نخ ممکن است کمی دلهره‌آور باشد. چرا که در این روش برش‌هایی در ناحیه موردنظر نظیر گونه‌ها، خط پیشانی یا فک ایجاد شده و نخ‌های بخیه قابل‌جذب در آن‌ها قرار داده می‌شود. سپس با استفاده از این نخ‌ها پوست به سمت بالا کشیده شده و افتادگی برطرف می‌شود. ت

وجه کنید که این روش یکی از روش‌های لیفت صورت بدون جراحی است و برش‌ها با بی‌حسی موضعی انجام گرفته و چندان عمیق نیستند. بنابراین نیازی به بخیه کردن صورت وجود نداشته و آثار برش‌ها بر روی چهره شما باقی نمی‌ماند. ضمن اینکه حین درمان هیچ دردی احساس نکرده و تنها پس از اتمام جلسه درمانی پوست شما کمی متورم و قرمز خواهد شد.

این عوارض پس از مدت کوتاهی برطرف می‌شوند. بنابراین جای هیچ‌گونه نگرانی در خصوص لیفت صورت با نخ وجود ندارد. اثرات این روش تا یک سال پس از درمان باقی مانده و انجام آن اختلالی در فعالیت‌های روزانه شما ایجاد نخواهد کرد.

لیفت صورت با نخ PDO

در این روش به جای نخ‌های بخیه قابل‌جذب از نخ‌های PDO استفاده می‌شود. این نخ‌ها باعث تحریک بافت‌های کلاژن پوست شده و به روند ترمیم پوست و افزایش خاصیت ارتجاعی و سفتی آن کمک می‌کنند. همچنین با بستن منافذ پوستی از بیشتر شدن چین و چروک‌ها نیز جلوگیری می‌کنند.

از این روش می‌توان برای سفت کردن و لیفتینگ پوست اطراف فک، خطوط پیشانی و پوست اطراف ابرو استفاده کرد. همچنین در برخی موارد برای ایجاد غبغب نیز از این روش استفاده می‌شود.

شیوه انجام لیفت صورت با نخ PDO مثل شیوه انجام آن با نخ سیلوئت است. نخ‌های سیلوئت در واقع همان نخ‌های بخیه قابل‌جذبی هستند که در لیفت صورت با نخ انجام می‌شوند. در روش لیفت صورت با نخ‌های PDO معمولا نخ‌های بیشتری در داخل پوست قرار گرفته و عمیق‌تر به داخل پوست نفوذ می‌کنند.

تزریق چربی

چربی‌هایی که در این روش برای رفع افتادگی و شلی پوست استفاده می‌شوند، از بدن خود بیمار استخراج خواهند شد. در روش تزریق چربی پزشک از نواحی شکم یا ران بیمار مقدار مورد نیاز چربی را استخراج کرده و ناخالصی‌های آن را از بین می‌برد.

این چربی خالص شده به زیر پوست بیمار در نواحی مختلف صورت تزریق شده و باعث سفت‌تر شدن بافت پوست خواهد شد. در افراد مسن‌تر که افزایش سن باعث خالی شدن و فرورفتگی بعضی از بخش‌های چهره شده، این روش بسیار کاربردی است. چرا که پزشک این نواحی را با استفاده از چربی پر کرده و جوانی و شادابی را به چهره شما برمی‌گرداند.

شاید بتوان گفت یکی از ماندگارترین روش‌های لیفت تزریق چربی به صورت است. اثرات این روش تا سال‌ها باقی مانده و حتی می‌توانند دائمی باشند.

بنابراین شما می‌توانید تنها با یک جلسه درمان برای مدتی طولانی از شر چین و چروک‌ها و افتادگی‌های صورت خود راحت شوید. در برخی موارد ممکن است این شیوه نیازی به ترمیم نداشته باشد. اما در مواردی نیز باید هر چند وقت یک بار برای ترمیم چربی زیرپوستی مراجعه کنید.

لیفت صورت با استفاده از جراحی

روش‌هایی که تاکنون مطرح شدند همگی از روش‌های لیفت صورت بدون جراحی بودند. این روش‌ها معمولا زمانی استفاده می‌شوند که میزان افتادگی یا شل شدگی پوست زیاد بوده و با استفاده از روش‌های بدون جراحی نتوان آن‌ها را برطرف کرد.

تاثیرگذاری این روش معمولا طولانی‌مدت بوده و کاملا قابل‌لمس است. در واقع بسته به سبک زندگی شما ممکن است اثرات آن تا ۱۰ سال نیز ماندگاری داشته باشند. اما انجام آن دارای محدودیت سنی است. در واقع تنها افراد بین ۴۰ تا ۶۰ ‌سال می‌توانند برای لیفت صورت با جراحی اقدام کنند و پزشکان به دلیل عوارض جراحی یا برخی مشکلات دیگر ناشی از استفاده از این روش آن را به افراد خارج از این محدوده سنی توصیه نمی‌کنند.

در روش لیفت صورت با استفاده از جراحی، بیمار به طور کامل بی‌هوش شده و بسته به شرایط پس از جراحی برای مدتی در بیمارستان بستری می‌شود. پس از آن نیز حتما باید حداقل دو هفته در خانه استراحت کند. در این مدت بیمار نباید در معرض نور خورشید یا آلودگی قرار گرفته و باید صورت خود را با استفاده از پوشش‌های محافظ کاملا بپوشاند.

همچنین برای بهبود کامل بیمار تقریبا شش ماه زمان لازم است. در این روش پزشک جراح با برداشتن چربی‌های اضافه در نواحی افتاده پوست و کشیدن پوست صورت و گردن افتادگی‌ها و شل شدگی‌های ایجاد شده را برطرف می‌کند. همچنین برای اثرگذاری بیشتر بعضی از عضلات زیرین نیز سفت‌تر خواهند شد.

لیفت صورت با لیزر چیست؟

واضح‌ترین نشانه‌های گذر زمان را می‌توانیم روی پوست صورت مشاهده کنیم. جایی که شادابی و جوانی پوست جای خود را به چین‌وچروک‌ها و خطوط ریز و درشت می‌دهند. علت این تغییر کاهش تولید کلاژن و الاستین بعد از ۳۰ سالگی است. این دو پروتئین هستند که پوست را جوان، لطیف و سفت نگه می‌دارند.

از همین رو روش‌های غیرجراحی زیادی به وجود آمده‌اند که با تمرکز روی تحریک این دو ماده، سعی در جوانسازی پوست صورت دارند. لیفتینگ صورت با لیزر یکی از این روش‌هاست که هدف قرار دادن لایه‌های زیرین پوست، تولید کلاژن و الاستین را تحریک کرده و به‌تدریج باعث بهبود بافت و رنگ آن می‌شود. در این مقاله شما را با لیفت صورت با لیزر آشنا می‌کنیم و به بررسی قیمت لیفت صورت با لیزر می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مراحل انجام لیفت صورت با لیزر

با توجه به ناحیه مورد درمان و کیفیت پوست فرد، پزشک جراح یکی از روش های کشیدن و سفت کردن پوست را انتخاب می کند. در بعضی از روش‌های لیفت صورت با لیزر ممکن است در طول عمل نیازمند یک روکش نازک از ژل ‌باشند. این روش جوان سازی پوست صورت معمولا با بی حسی موضعی صورت می‌گیرد.

در ابتدا ناحیه درمانی که دچار افتادگی شده است برای لیفت و کشیدن پوست صورت اندازه گیری و علامت‌گذاری می‌شود.

پوست فرد بیمار جهت ایمنی و راحتی آن سرد می شود.

از یک قلم مخصوص بر روی پوست صورت جهت درمان استفاده می شود.

فرکانس‌های رادیویی با سطح انرژی بالا به درون بافت پوست ارسال شده و در عمق پوست نفوذ می کند و با گرم کردن آن برای جوانسازی پوست، تولید کلاژن را تحریک می کند.

در طول ارسال هر موج، ممکن است کمی احساس لرزش خفیف همراه با گرما و سرما احساس شود.

و در نهایت لایه‌ی خارجی پوست فرد سرد می‌شود.

در لیفت صورت با لیزر به دلیل اینکه محل درمان صورت است، به فرد یک عینک ایمنی داده خواهد شد. زمانی که لایه‌های درونی پوست فرد به وسیله‌ی نور مادون قرمز دستگاه حرارت داده می‌شود، قسمت دیگری از دستگاه به صورت مداوم پوست فرد را خنک می کند.

همچنین ممکن است که دستگاه برای کشیدن پوست صورت از هر نقطه چندین بار عبور کند تا پوست را به بهترین نحو ممکن کشیده و سفت تر سازد.

روش‌های درمانی لیفتینگ صورت با امواج رادیویی و پالس نوری شدید (IPL)، فقط لایه های عمیق پوست را حرارت داده و مورد تاثیر قرار می‌دهند و به سطح پوست هیچ آسیبی وارد نخواهد شد و در پاسخ ترمیمی طبیعی بدن نسبت به این حرارت، تولید کلاژن در پوست افزایش یافته و باعث جوان‌تر شدن پوست خواهد شد.

در واقع لیفت صورت با لیزر تولید کلاژن در ناحیه تحت درمان را بالا می برد که هیچ، بلکه باعث می‌شود نواحی اطراف محل درمان که تحت درمان قرار نگرفته‌اند نیز کلاژن جذب کند. با تولید دوباره کلاژن طبیعی توسط بدن، پوست صورت افراد بلافاصله پس از انجام عمل، ظاهری جوان‌تر، نرم‌تر، شاداب تر و لطیف‌تر به خود خواهد گرفت و تا چند ماه پس از انجام عمل لیفت صورت با لیزر، نتایج بهبودی آن ادامه خواهند داشت. البته این روش‌ها معمولا نیاز به چند جلسه تکرار دارند تا ماندگاری نتایج پایدارتر و ماندگارتر باشند.

انواع روش های لیفت صورت با لیزر

امروزه روش‌های گوناگونی برای جوانسازی پوست با لیزر به وجود آمده است. هرکدام از این روش‌ها مزایا و عملکرد خاص خود را دارند. بعضی از بهترین و جدیدترین متد جوانسازی صورت و روش‌های جوانسازی پوست عبارتند از:

اندولیفت

اندولیفت یک روش سرپایی و کم‌تهاجم برای جوانسازی پوست با لیزر است. این روش با اهداف گوناگونی انجام می‌شود؛ اصلاح لایه‌های عمیق و سطحی پوست، تقویت پوست، تحریک کلاژن و از بین بردن چربی‌های بیش از حد از جمله این اهداف است.

اما اندولیفت بیش از هرچیز پوست صورت را سفت و جمع کرده، عملکردهای متابولیکی در ماتریکس خارجی سلول را فعال می‌کند و زیبایی را برای پوست صورت به ارمغان می‌آورد.

جوانسازی پوست با لیزر با روش اندولیفت بدون نیاز به بی‌هوشی، جراحی، برش و خونریزی و با حداقل تهاجم انجام می‌شود. این روش تنها به یک جلسه درمانی نیاز دارد و هزینه جوانسازی پوست با لیزر به این روش کمتر از سایر روش‌هاست.

اندولیفت هم برای آقایان و هم خانم‌ها موثر است و برای صورت، گردن، شکم، ران، زانو، باسن و مچ پا کاربرد دارد. این روش هیچ عارضه جانبی شدیدی ندارد و دو روز بعد از انجام اندولیفت شما می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود برگردید.

هایفوتراپی

هایفوتراپی (HIFU) یکی از روش‌های نسبتا جدید جوانسازی پوست با لیزر است که باعث سفت شدن می‌شود. این روش غیرتهاجمی و بدون درد است و جایگزین خوبی برای لیفت صورت محسوب می‌شود. امواج فراصوت در هایفوتراپی تولید کلاژن را تحریک کرده و باعث جوان‌تر و شاداب‌تر شدن چهره می‌شود.

در گذشته از هایفوتراپی برای درمان تومور استفاده می‌شد، اما اولین گزارش استفاده از HIFU برای درمان‌های زیبایی در سال ۲۰۰۸ گزارش شده است. FDA در سال ۲۰۰۹ استفاده از هایفوتراپی را برای لیفت ابرو و در سال ۲۰۱۴ برای رفع خطوط و چین‌وچروک‌های گردن و سینه تایید کرد.

به گفته انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا، طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۷ هایفوتراپی و سایر گزینه‌های غیرجراحی برای لیفت صورت تقریبا ۶۵ درصد افزایش یافته است. ۳چرا که این روش نتیجه بسیار خوبی برای کاهش چروک‌ها، رفع افتادگی پوست در گردن، لیفت گونه‌ها، ابروها و پلک‌ها، تقویت خط فک و صاف کردن پوست و جوانسازی دست دارد.

لیزر CO2

لیزر فرکشنال CO2 همانطور که از نامش پیداست با دی اکسید کربن عمل کرده و با تابش پرتو لیزر به بافت پوست موجب از بین رفتن خطوط و چین و چروک آن می‌شود. این دستگاه تمامی لکه‌ها و خال‌هایی که بر اثر تابش نور خورشید بر روی پوست ایجاد شده‌اند را از بین می‌برد.

کاهش این ضایعات پوستی باعث شفافیت و شادابی پوست می‌شود. معمولا، از لیزر فرکشنال زمانی استفاده می‌شود که پوست بیمار دچار افتادگی شدید شده و با روش‌های کلینیکال دیگر قابل درمان نیست. این لیزر می‌تواند جای زخم ناشی از آکنه‌ها و جوش‌های صورت را نیز از بین ببرد.

فرکشنال را می‌توان جزو بهترین دستگاه جوانسازی پوست و از بین بردن ضایعات پوستی دانست. روش فرکشنال به دو صورت مختلف انجام می‌شود که بیشتر پزشکان روش بدون لایه‌برداری را توصیه می‌کنند. چراکه در روش لایه‌برداری ممکن است دوره نقاهت بیمار کمی طول بکشد.

البته، هیچکدام از این روش‌ها عوارض جانبی زیادی ندارند و اگر به دست پزشکان حاذق انجام شوند حتی بدون عوارض هم می‌باشند.

دستگاه آر اف فرکشنال

دستگاه آر اف فرکشنال جزو روش‌های کم‌تهاجمی بوده و با امواج رادیویی ایمن عمل می‌کند. این امواج با نفوذ به لایه پوست به تحریک و تولید کلاژن کمک می‌کنند. این امواج فیبروپلازی بدن را نیز فعال کرده و به تولید بیشتر کلاژن و تنظیم آن کمک می‌کند.

از کاربرد این دستگاه می‌توان به بهبود منافذ پوستی، از بین بردن جای زخم، سفت کردن بافت‌های پوست و تنظیم کلاژن اشاره کرد. از مزایای این دستگاه نیز می‌توان به درمان آکنه‌های کیستی، یهبود ترک پوست، از بین بردن چین و چروگ پوست و کاهش ضایعات پوستی اشاره کرد

مزایای لیفت صورت با لیزر

در حال حاضر، لیفت صورت با لیزر در کلینیک‌های جراحی زیبایی صورت در سراسر جهان محبوبیت خاصی پیدا کرده است. این محبوبیت را می‌توان از روی تعداد متقاضیان این عمل فهمید. پرطرف‌دار بودن لیفت صورت با لیزر با توجه به مزایای عالی آن چندان دور از ذهن نیست. از جمله این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

نتیجه عالی

نتیجه پیشرفت‌های جدید لیزر به‌طور واضحی روی صورت زنان و مردان قابل‌تشخیص است. به‌طوری که شادابی و جوانی را می‌توان در چهره کسانی که لیفت صورت با لیزر انجام می‌دهند، مشاهده کرد.

هرچند نتیجه تمام لیزرها روی نقاط مختلف صورت به یک اندازه نیست، اما این عمل می‌تواند بیشتر نواحی صورت به‌جز ناحیه زیر چشم را به بهترین شکل ممکن، بهبود داده و آثار پیری را از آن پاک کند.

بدون جراحی در زمان کم

لیفت صورت با لیزر بدون هیچ‌گونه جراحی، خونریزی و زخمی انجام می‌شود. این عمل یک روش غیرتهاجمی و غیرجراحی برای از بین بردن خطوط و چین و چروک‌های صورت است. از همین رو فرد هیچ‌گونه ناراحتی و دردی در طول عمل احساس نمی‌کند.

تنها حسی که در طول لیزر ایجاد می‌شود، احساس گرمای تولیدشده ناشی از لیزر است. حتی در مواردی ممکن است این گرما خوشایند بیمار بوده و مانند ماساژ سنگ گرم باشد.

از طرفی لیفت صورت با لیزر در زمان بسیار کمی قابل‌انجام است. به‌طوری که حتی شما می‌توانید آن را موقع استراحت نهارتان هم انجام دهید. چراکه این عمل تنها ۴۵ تا ۹۰ دقیقه ممکن است طول بکشد.

بدون جای بخیه

هیچ‌کدام از روش‌های لیفت صورت با لیزر با برش و بخیه همراه نیستند. در این روش‌ها از اشعه‌های لیزر برای بهبود لایه‌های زیرین پوست استفاده می‌شود. بنابراین نیازی به برش نیست و طبیعتا خونریزی و بخیه‌ای به همراه ندارد.

از همین رو بعد از اتمام عمل، جای هیچ‌گونه زخم، بخیه و اسکاری روی صورت نمی‌ماند و تنها نتیجه مثبت بهبود است که مشاهده خواهید کرد. حتی در روش میکرونیدلینگ فرکانس رادیویی، جای سوزن‌ها به‌قدری کوچک است که طی همان روزهای اولیه به‌طور کامل از بین می‌رود.

معایب لیفت صورت با لیزر

لیفت صورت با لیزر یک عمل بی‌خطر و تقریبا بدون درد برای هر ناحیه‌ای از بدن می‌باشد. بر خلاف روش‌های دیگر، مانند پاکسازی پوست با لیزر، کشیدن پوست صورت با لیزر به پوست آسیب نرسانده و آن را از بین نمی‌برد.
افرادی که تحت عمل لیفت صورت با لیزر قرار می گیرند، معایب جانبی کمی رو تجربه خواهند کرد که از این عوارض می توان به التهاب خفیف و قرمزی موقت اشاره کرد که ظرف چند روز کاهش پیدا کرده و از بین می روند.

ممکن است در مواردی نادر فرد دچار تاول و کبودی نیز شود، بعضی دیگر از افراد نیز ممکن است تغییراتی در رنگدانه های پوست ناحیه درمان شده مشاهده کنند. با این حال این گونه عوارض جانبی بسیار نادراند.

اصولا یک فرد داوطلب برای عمل لیفت صورت با لیزر می تواند انتظار تورم خفیف و قرمزی را در طول مدت بهبودی بعد از عمل لیفت صورت با لیزر داشته باشد ولی نکته ای که حائز اهمیت است این است که این افراد می توانند بلافاصله بعد از آن به زندگی عادی خود برگشته و فعالیت های روزمره خود را انجام دهند.
توصیه پزشکان برای بیماران بعد از عمل لیفت صورت با لیزر این است که حداقل به مدت دو هفته بعد از عمل از کرم های ضد آفتاب جهت محافظت از پوست خود استفاده کنند تا آسیبی به پوست و محل درمان وارد نشود.

کاندیدا مناسب لیفت صورت با لیزر

افرادی که نمی خواهند مورد عمل جراحی جهت جوانسازی پوست صورت خود قرار بگیرند.

افرادی که نمی خواهند تحت بیهوشی کامل قرار بگیرند و در بیمارستان بستری شوند.

افرادی که پوست صورت یا گردن آنها دچار شل شدگی یا افتادگی خفیف تا متوسط شده است.

افرادی که می خواهند کیفیت پوست خود را بهبود ببخشند.

افرادی که پوست آنها بعد از انجام عمل جراحی شل شده است.

کسانی که می خواهند بلافصله بعد از انجام عمل به زندگی عادی خود برگشته و فعالیت های روزمره خود را پی بگیرند.

هزینه های لیفت صورت با لیزر

ز آنجایی که لیفت صورت با لیزر بدون نیاز به بستری شدن و جراحی قابل‌انجام است، بسیاری از هزینه‌های مرتبط با این اقدامات حذف می‌شود. از همین رو، قیمت لیفت صورت با لیزر ارزان‌تر از سایر روش‌های جراحی مشابه است.

با این حال هزینه این عمل برای تمام افراد یکسان نیست و با توجه به عوامل خاصی تعیین می‌شود. تعداد جلسات درمان، ناحیه تحت درمان و وسعت آن، نوع لیزر، تجربه پزشک و محل جغرافیایی کلینیک تاثیر زیادی روی قیمت لیفت صورت با لیزر دارند. قیمت این عمل معمولا در جلسه ابتدایی مشاوره، پس از معاینه توسط پزشک و توسط خود او تعیین و به شما اطلاع داده می‌شود.

مراقبت های قبل از لیفت صورت با لیزر

روند درمان لیفت صورت با لیزر نسبتاً بی خطر است. با این حال، افرادی که می خواهند تحت درمان لیفت صورت با لیزر قرار بگیرند، قبل از درمان نباید سابقه گلودرد یا تب داشته باشند. زخم های سرد باعث اختلال در روند درمان می شود، در حالی که افرادی که تب داشته باشند، نمی توانند درمان لیزر را انجام دهند.

در چنین مواردی، لیزر پس از بهبودی کامل سرماخوردگی یا تب انجام می شود. توجه داشته باشید که حداقل یک روز قبل از لیزر، هیچ یک از این مشکلات را نداشته باشید.

بسیار مهم است که در روز درمان، از انواع آرایش و مرطوب کننده ها خودداری کنید. با فرض اینکه هیچ مشکلی که روند درمان لیفت صورت با لیزر را مختل سازد، وجود ندارد، خود را به موقع به مرکز درمانی برسانید.

این کار شما را آرام نگه می دارد و هر نوع اضطراب را از بین می برد. لیفت صورت با لیزر یک درمان بدون درد و غیرتهاجمی است، بنابراین اضطراب نداشته باشید.

اگر جزء افرادی هستید که از اقدامات درمانی ترس دارید، استفاده از داروهای ضد اضطراب توصیه می شود. همچنین، بهتر است کسی را به عنوان همراه با خود بیاورید تا شما را پس از طی مراحل درمانی، به خانه منتقل کند.

مراقبت های بعد از لیفت صورت با لیزر

نتظار داشته باشید که پس از مدتی پوست ناحیه درمان کنده شده و پوستی جدید و متمایل به صورتی جایگزین آن شود. از بین رفتن رنگ صورتی پوست ممکن است یک سال طول بکشد؛ محافظت از پوست در این زمان مهم‌ترین کاری است که از عهده شما برمی‌آید.

انجمن جراحان پلاستیک آمریکا توصیه می‌کند کارهای زیر را پس از انجام جوانسازی پوست با لیزر انجام دهید:

نواحی تحت درمان را طبق دستور پزشک خود، روزی دو تا پنج بار با استفاده از محلول سرکه رقیق یا محلول نمک تمیز کنید.

برای بهبود پوست خود از روش‌های درمانی و محاظتی پوست که پزشکتان توصیه می‌کند، استفاده کنید.

پس از بهبودی پوست، هر روز (حتی داخل منزل) از کرم‌های ضدآفتاب با حداقل SPF 30 استفاده کنید. کرم‌های ضدآفتاب برای پوست‌های حساس و جوانسازی‌شده توصیه می‌شود. با مشورت پزشک می‌توانید بهترین کرم ضدآفتاب را برای محافظت از ناحیه‌های درمان‌شده انتخاب کنید.

هرروز مقدار کمی کرم مرطوب‌کننده روی پوست خود بمالید.

هنگام خواب سر خود را بالاتر از بدن خود قرار دهید.

در روزهای اول و دوم برای تسکیل درد، تورم و ناراحتی از کمپرس سرد استفاده کنید.

از مصرف سیگار و دخانیات پرهیز کنید.

مصرف آسپرین و داروهای رقیق‌کننده خون را قطع کنید.

اثرات و نتایج لیفت صورت با لیزر

نتایج و بهبودی در روش جوانسازی پوست صورت با لیزر به نوع لیزر مورد استفاده و ناحیه‌ای که تحت درمان قرار می گیرد بستگی دارد. اما معمولا بعد از انجام لیفت صورت با لیزر، نتایج آن به سرعت قابل مشاهده خواهند بود و آثار جوانسازی پوست با لیزر در اثر افزایش تولید کلاژن نیز ظرف مدت چند ماه پس از انجام عمل پر رنگ تر می‌شوند.

معمولا رشد کلاژن جدید در حدود ۹۰ تا ۱۸۰ روز پس از انجام عمل اولیه لیفت صورت با لیزر، صورت می‌گیرد که پس از آن  لایه جدیدی از پوست سالم ظاهر می‌شود و باعث می‌شود افراد پوستی صاف‌تر، سفت‌تر و به طور کلی سالم‌تر و شاداب تر را تجربه خواهند کرد.

دوره نقاهت لیفت صورت با لیزر

دستگاه لیزر به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن موجب جوان‌سازی صورت می‌شود. یکی از نتایج نهایی این دستگاه درمان زخم‌هایی است که بر اثر آکنه ایجاده شده است. در طی فرآیندی که لیزر انجام می‌شود روغن‌های اضافی که موجب ایجاد آکنه شده‌اند به سرعت از بین می‌رود و با تولید بیشتر کلاژن در لایه‌های درم پوست، این لکه‌ها محو خواهند شد و در نهایت می‌توان نتیجه دلخواه را مشاهده نمود.

از دیگر نتایج استفاده از این دستگاه از بین رفتن ترک‌های پوستی یا استرچ مارک‎‌‌ها با استفاده از امواج رادیویی می‌باشد. از دیگر درمان‌های لیزر از بین بردن تعریق بیش از حد در زیربغل و متوقف کردن فعالیت غددی است که موجب ایجاد تعریق در این ناحیه می‌شوند.

تعداد جلسات لیفت صورت با لیزر

با وجود این که اکثر افراد پس از انجام اولین جلسه‌ی لیفت صورت با لیزر برای از درمان افتادگی و شل شدگی پوست صورت خود، بهبودی قابل توجهی را در پوست صورت خود مشاهده می‌کنند، اما بیشتر متخصصین و پزشکان زیبایی صورت، بسته به انتظارات افرد از نتایج عمل کشیدن پوست صورت با لیزر، تا ۶ جلسه‌ی درمانی را توصیه می‌کنند.

این جلسات با فاصله زمانی ۳ هفته ای از یکدیگر تنظیم می شوند. پس از اولین جلسه، برخی از افراد تصمیم می‌گیرند که در جلسات باز درمانی سالیانه شرکت کنند و نواحی که بیشترین استعداد در افتادگی و چروک شدن دارند را درمان کنند.

مشاوره

کلینیک بین المللی زیبایی پوست و مو الهیه با کادری مجرب و متخصص در هر نوع زیباسازی و جوانسازی به صورت حضوری و در صورت عدم امکان زیبا جویان عزیز برای مشاوره حضوری همه ساعت می تواند به زیبا جویان عزیز مشاوره تلفنی را ارایه کند.

شاید این مطلب هم برای شما جذاب باشد:

https://clinicelahieh.com/%D9%84%DB%8C%D9%81%D8%AA-%D8%B5%D9%88%D8%B1%D8%AA-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%AC%D8%B1%D8%A7%D8%AD%DB%8C

https://clinicelahieh.com/%d9%87%d8%a7%db%8c%d9%81%d9%88%d8%aa%d8%b1%d8%a7%d9%be%db%8c-%d9%85%d8%b9%d8%ac%d8%b2%d9%87-%d8%ac%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%b3%d8%a7%d8%b2%db%8c-%d9%88-%d9%84%db%8c%d9%81%d8%aa-%d8%b5%d9%88%d8%b1%d8%aa-2/

https://clinicelahieh.com/%d9%85%d8%b9%d8%b1%d9%81%db%8c-%db%b1%db%b1-%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d9%85%d8%af%d9%84-%d9%88-%d9%85%d8%b9%d8%ac%d8%b2%d9%87-%da%af%d8%b1-%d9%84%db%8c%d9%81%d8%aa-%d8%b5%d9%88%d8%b1%d8%aa/

نتیجه گیری

خطوط ریز و عمیق، افتادگی و چروک شدن پوست از جمله علائمی است که با گذر زمان روی چهره زنان و مردان ظاهر شده و شادابی و جوانی را از آن دور می‌کند. این تغییرات ممکن است برای بسیاری از افراد خوشایند نباشد و آن‌ها را به فکر مقابله با این اثرات بیندازد.

لیفت صورت با لیزر یکی از جدیدترین و ایمن‌ترین گزینه‌هایی است که تقریبا تمام افراد می‌توانند آن را انتخاب کنند. این روش نتیجه‌ای کاملا طبیعی داشته و با جوانسازی پوست و چهره، می‌تواند اعتمادبه‌نفس را در افراد افزایش دهد.

امروزه روش‌های جوانسازی پوست با لیزر پیشرفت چشمگیری داشته‌اند. در این مقاله به بررسی بهترین لیزر جوانسازی پوست پرداختیم و شما را با انواع مختلف آن آشنا کردیم. همانطور که می‌دانید عملکرد بدن و شرایط جسمی در تمام افراد یکسان نیست؛

پس یک روش‌ درمانی نمی‌تواند نتیجه یکسانی برای تمام بیماران داشته باشد. از این رو، تشخیص و مهارت پزشک در انتخاب راه مناسب بسیار اهمیت دارد. بنابراین توصیه می‌کنیم در انتخاب پزشک ماهر و باتجربه دقت بیشتری داشته باشید.

کلینیک زیبایی الهیه

کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی الهیه-کلینیک زیبایی الهیه

کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی الهیه تهران با کسب برترین رتبه رضایتمندی مرجع جهانی گوگل ۵ ستاره درخدمت زیباجویان عزیز  می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره رایگان و واتساپ می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

۰۹۱۲۰۰۴۳۶۳۰

۰۲۱۹۱۰۱۲۷۵۶

دریافت مشاوره رایگان با ارسال عدد ۲ به سامانه ۱۰۰۰۵۸۴۸

جهت دریافت کد تخفیف و هدایای ویژه کلینیک ، حتما پیج ما را فالو کنید و علاوه بر دریافت کد های تخفیف در قرعه کشی یک عدد ۲۰۶ هم شرکت کنید:

آیدی اینستاگرام:

https://instagram.com/clinicelahieh

ارائه مراقبت های مربوط به خدمات زیبایی در کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی الهیه تهران توسط کادرحرفه ای انجام می‌شود که میتوانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر استفاده کنید :

clinicelahieh.com/#

سایت تخفیفات پزشکی جهت دریافت تخفیف:

 https://takhfifannet.com

 سایت انجمن جهت پاسخ به سوالات زیبایی شما توسط برترین متخصصین زیبایی کشور:

 https://harfhayetazeh.com

لینک کوتاه:

لینک آپارات:

لینک نماشا:https://www.namasha.com/v/ujhGix6z

ویکی پدیا: https://fa.wikipedia.org

فیسبوک:  https://www.facebook.com

تویتر: https://twitter.com

لینک یوتیوب: https://www.youtube.com

تلگرام: https://telegram.org

 • آقایان

  بهداشت فردی آقایان

  با در 24 اکتبر 2023 - 0 نظرات

  بهداشت فردی آقایان بهداشت فردی آقایان شامل یک مجموعه از عملیات و رویه‌هایی است که به منظور حفظ و ارتقاء سلامت و راحتی فیزیکی و روانی آقایان انجام می‌شود. در زیر تعدادی از مهم‌ترین نکات بهداشت فردی آقایان آمده است: ۱٫ **شستشوی دوره‌ای**: حمام روزانه با استفاده از صابون و آب گرم به تمیزی و […]

 • بزرگ کردن آلت

  روشهای بزرگ کردن آلت با طب سنتی قدیم

  با در 27 سپتامبر 2023 - 0 نظرات

  روشهای بزرگ کردن آلت با طب سنتی قدیم کاهش اعتماد به نفس به دلایل مختلفی می‌تواند رخ دهد و یکی از این دلایل ممکن است تورم و اندازه کوچک آلت تناسلی باشد. در این موارد، مهم است که بدانید اعتماد و احترام به شما به هیچ عنوان به اندازه فیزیکی آلت تناسلی شما مربوط نیست. […]

 • جراحی پلک

  جراحی پلک پایین با لیزر

  با در 4 اکتبر 2023 - 0 نظرات

  جراحی پلک پایین با لیزر پف چشم به وضعیتی گفته می‌شود که پوست حول چشم‌ها به‌طور ناگهانی و بدون هیچ زخم یا آسیب آشنا، ضخیم و پفکی شود. این ممکن است برای تمامی چشم یا فقط در یک چشم اتفاق بیفتد. در زیر تعدادی از علل متداول برای پف چشم آمده است: **آب‌گرم و یا […]

 • آلت تناسلی

  بهداشت آلت تناسلی مردانه

  با در 30 اکتبر 2023 - 0 نظرات

  بهداشت آلت تناسلی مردانه آلت تناسلی مردان، معمولاً به عنوان  آلت تناسلی خارجی نیز شناخته می‌شود. این اعضا برای تولید و انتقال اسپرم و همچنین ادرار و منی (مایع که در هنگام انزال از بدن خارج می‌شود) مسئولیت دارند. در ادامه به بررسی بخش‌های مختلف آلت تناسلی مردان پرداخته خواهد شد: **پروستات**: پروستات یک غده  […]

 • هایفوتراپی

  ژل مخصوص هایفوتراپی

  با در 6 نوامبر 2023 - 0 نظرات

  ژل مخصوص هایفوتراپی هایفوتراپی از امواج اولترا ساوند برای کلاژن سازی بخش  میانی پوست (درم) استفاده میشود و به انقباض فاسیای عضلات صورت کمک می کند. انقباض فاسیای عضلات پوست به لیفت سریع پوست صورت کمک می کند. کلاژن سازی، ناشی از اولترا سوند باعث جوانسازی پوست در فاصله ۲ تا ۶ ماه بعد از […]

استخدام بانک ملی استخدام مدیریت یک مجموعه (کاوه) انواع جراحی زیبایی واژن بانک ملی بلفاروپلاستی بهترین جراح لیفت صورت بهترین زمان بریا عمل زیبایی واژن تزریق چربی تزریق چربی به صورت لاغر تزریق چربی به لابیا تزریق چربی فریز شده به صورت تزریق ژل جراحی بینی جراحی پلک جراحی پلک چشم در اصفهان جوانسازی پوست زیبایی بینی عوارض بلفاروپلاستی عوارض لیفت صورت عوارض هایفو عوارض هایفوتراپی فواید لیفت صورت فیلم گونه گذاری قیمت تزریق چربی به صورت قیمت لیفت بینی دائمی قیمت لیفت بینی گوشتی قیمت لیفت صورت قیمت گونه گذاری لیفت صورت لیفت صورت با جراحی لیفت صورت با نخ لیفت صورت بدون جراحی لیفت صورت فواید ماندگاری تزریق چربی به صورت مراقبت و تقویت مو مزایای بلفاروپلاستی هایفوتراپی چیست هزینه تزریق چربی هزینه عمل بلفاروپلاستی هزینه عمل بینی هزینه کاشت ابرو هزینه ی عمل جراحی زیبایی واژن پرسش و پاسخ در مورد کاشت ابرو کاشت ابرو بعد از یکسال گونه گذاری طبیعی