قویترین و بهترین سایت نیازمندیهای رایگان کشوری
بروزرسانی: ۷ شهریور ۱۴۰۱
تعداد نظرات: 0
ارسال کننده: دکتر سید مجید موسوی
جراحی پروتز

عوارض جراحی پروتز پکسی

پروتز پکسی سینه یا ایمپلنت سینه یکی از جراحی‌های زیبایی است که برای حجم‌دهی، بزرگ کردن سینه‌ها و خوش‌فرم کردن آن‌ها انجام می‌شود. بسیاری از خانم‌ها به‌صورت ژنتیکی سینه‌های کوچکی دارند و مایلند تا با استفاده از این خدمات، بدن خود را زیباتر از قبل کنند. اما به‌عنوان کسی که قرار است این روش را برای افزایش حجم و اندازه سینه‌ها انتخاب کند، باید با انواع پروتزها، روش انجام عمل جراحی زیبایی و مزایا و معایب پروتز سینه آشنا شوید.

این عمل زیبایی که معمولاً طی ۱ الی ۲ ساعت انجام خواهد شد، با ایجاد برشی در زیر سینه، روی هاله تیره‌ رنگ سینه یا در زیر بغل آغاز شده و پس از آن پزشک متخصص پروتز را در محل مناسب جاگذاری می‌کند. برای انتخاب نوع پروتز و روش انجام عمل جراحی، باید آزمایشاتی انجام گیرد که به‌واسطه آن پهنای‌ سینه، پوشش نسج نرم سینه و بافت آن مشخص خواهد شد. در برخی موارد بانوان به‌دلیل ابتلا به سرطان سینه مجبور به برداشتن سینه‌های خود هستند، در چنین شرایطی عمل جراحی پروتز سینه حساس‌تر بوده چراکه بیمار سرطان سینه را پشت سر گذاشته است.

متداول‌ترین شیوه جراحی پروتز سینه ایجاد برشی ۳ تا ۴ سانتی‌متری در زیر سینه است. علت‌این‌امر، مخفی‌شدن محل برش و بهبود سریع آن خواهد بود. همان‌طور که اشاره کردیم، برای جراحی پروتز سینه می‌توان برش را روی هاله تیره رنگ سینه یا زیر بغل و حتی دور ناف نیز ایجاد کرد، اما هر کدام از این موارد دارای معایبی هستند که انتخاب آن‌ها را محدود خواهد کرد.

به‌عنوان‌مثال، ایجاد برش در زیر بغل و انجام عمل جراحی پروتز سینه از این محل، ریسک دیرتر خوب شدن محل جراحی را به همراه خواهد داشت. هر چند که جای بخیه‌ها کمتر از موارد دیگر مشهود هستند، اما این روش عمل جراحی نیازمند مراقبت‌های بیشتری پس از عمل بوده و طول مدت جوش خوردن زخم طولانی‌تر خواهد بود.

کلینیک آراد

کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی آراد-کلینیک آراد

پروتز پکسی چیست؟

فرم سینه زنان معمولا بر اثر عوامل مختلف دچار تغییراتی می‌شود که بعضا خوشایند نیست، یا افتاده و آویزان می‌شود یا به صورت چروکیده درمی‌آید. در حال حاضر عمل‌های جراحی مختلفی برای اصلاح فرم سینه بانوان وجود دارد.

در عمل پروتز سینه، با توجه به میزانی که فرد تمایل به برجستگی سینه‌ها دارد، جراح پروتزی را در بافت سینه قرار می‌دهد تا علاوه بر اینکه سینه‌ها بزرگتر به نظر برسند، فرم ظاهری بهتری هم پیدا کنند. این عمل در زنانی که سینه‌های نسبتا کوچکی دارند نیز بسیار کاربرد دارد.

در برخی موارد سینه‌ از سایز خوبی برخوردار است، اما افتاده و آویزان به نظر می‌رسد. در این مواقع پزشک تنها با عمل لیفت سینه که در آن پستان کاملا به سمت بالا کشیده می‌شود و پوست اضافه آن خارج می‌شود، فرم سینه را اصلاح می‌کند.

امروزه بر اساس نیاز مراجعه‌کنندگان نوع دیگری از عمل جراحی سینه کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده است که در آن علاوه بر اینکه پروتز سینه جایگذاری می‌شود، در همان عمل، سینه هم لیفت و به سمت بالا کشیده می‌شود. به این عمل ترکیبی لیفت سینه و کاشت ایمپلنت که به صورت همرمان اتفاق می‌افتد، جراحی پروتز پکسی می‌گویند.

پروتز سینه چیست؟

طبق تعریف بنیاد حمایت از زنان مبتلا به سرطان پستان بریتانیا، پروتز پستان، بافتی است که مشابه با پستان است و در مواردی خاص با پروتکل‌های خاصی، جایگزین بافت طبیعی پستان می‌شود.

پروتز سینه شکل و فرم‌های مختلفی دارد و سایز آن نیز قابل تغییر است. بهترین سایز پروتز سینه را می توان با مشورت جراح متخصص انتخاب نمود. بیشتر این پروتزها از جنس سیلیکون ساخته شده‌اند.

پروتز پستان برای خانم‌های مبتلا به سرطان که بعد از بهبودی امکان جایگزین کردن بافت پستان را دارا هستند، چیزی شبیه به معجزه است.

پروتز سینه روشی مناسب برای پر کردن فضای تخلیه شده سینه برای خانم‌های مبتلا به کنسر سینه است. در مواقعی نیز، خانم‌ها برای بهبود شکل و فرم پستان، از پروتز استفاده می‌کنند. در تعریفی دیگر، پروتز سینه به بافت اسفنجی و حجیمی که داخل کاپ سوتین قرارداده می‌شود نیز، گفته می‌شود. در ادامه به توضیحات بیشتری در خصوص جزییات پروتز سینه می‌پردازیم.

جراحی پروتز

کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی آراد-جراحی پروتز

انواع پروتز سینه

پروتز سینه از نظر حجم و شکل ظاهری

پروتز سینه را می‌توان از جنبه‌های مختلفی دسته‌بندی کرد. در اولین نوع دسته‌بندی، آن را از نظر شکل ظاهری و حجم طبقه‌بندی می‌کنند. از نظر حجم و برجستگی پروتزها در سه دسته با برجستگی کم، زیاد و خیلی زیاد قرار می‌گیرند. از نظر شکل ظاهری نیز پروتزها به شکل گرد یا اشکی وجود دارند. پروتز گرد مخصوص افرادی است که برجستگی بیشتر و یکدست‌تر را دوست دارند.

با قرار دادن پروتز گرد در سینه‌ها، حجم همه قسمت‌های آن به یک نسبت افزایش پیدا می‌کند و سینه‌ها نیز بافتی نرم‌تر و خوش‌فرم‌تر خواهند داشت. استفاده از پروتزهای گرد به شما امکان جراحی‌های اصلاحی را می‌دهند. در واقع اگر پروتز بچرخد، پاره شود یا تغییر شکل دهد، می‌توان با یک جراحی ساده مشکلات آن را برطرف کرد.

پروتزهای اشکی حالتی شبیه به قطره اشک دارند و فرمی طبیعی‌تر به سینه می‌بخشند. پروتزهای اشکی برای خانم‌هایی مناسب است که سینه‌های بسیار کوچکی دارند یا بافت نرم سینه آن‌ها بسیار کم است. همچنین با استفاده از این پروتزها می‌توان به سینه‌های نرم و بدون شکل فرم بخشید و عدم تقارن یا نقص ظاهری سینه‌ها را برطرف کرد.

پزشک برای تعیین اینکه کدام اندازه پروتز برای شما مناسب است، معایناتی را بر روی هر شخص انجام می‌دهد. او با بررسی آناتومی بدن فرد، اندازه مناسب پروتز را برای هر شخص انتخاب می‌کند. البته قبل از هر چیز متخصصان حاضر در خانه سفید با بیمار صحبت می‌کنند تا از انتظارات او مطلع شوند. بهتر است عکس‌هایی از اندازه دلخواه سینه‌های خود تهیه کنید تا پزشک بتواند بر اساس انتظارات شما و نتایج واقعی عمل بهترین گزینه را برای شما انتخاب کند.

جنس پروتز

پروتز سینه از مواد مختلفی ساخته می‌شود. جنس‌های مختلف پروتز از نظر کیفیت تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و پزشک با توجه به شرایط بیمار از میان آن‌ها یکی را انتخاب می‌کند. تفاوت اصلی جنس‌های مختلف پروتز سینه در هزینه جراحی، احساس راحتی و محل برش جراحی است. پروتز سینه از نظر جنس به سه دسته تقسیم می‌شود که در ادامه درباره هریک توضیحاتی می‌دهیم.

پروتز سینه ثابت

پارگی پروتز سینه ثابت بر روی شکل ظاهری آن‌ها تاثیری نخواهد گذاشت. این پروتزها به‌صورت اشکی شکل عرضه می‌شوند و تراکم سیلیکون بالاتری دارند. ظاهر این پروتزها نسبت به پروتزهای آب نمکی طبیعی‌تر است اما در مقایسه با پروتزهای سیلیکونی ظاهری نسبتا غیرطبیعی دارند. به دلیل بافت سفت آن‌ها، امکان آسیب‌دیدگی آن‌ها بسیار کمتر است و معمولا برای قرار دادن آن‌ها در سینه برش‌های بزرگ‌تری لازم است.

پروتز سینه آب نمکی یا سالین

شکل ظاهری پروتز سینه آب نمکی گرد است و بعد از قرار گرفتن در سینه با استفاده از آب نمک استریل یا سالین پر می‌شود. با توجه به اینکه این پروتزها از قبل پر نشده‌اند، قرار دادن آن‌ها در بدن راحت‌تر بوده و نیاز به برش‌های کوچک‌تری دارد.

برش‌های ایجادشده برای این نوع پروتزها نیز بسیار کوچک‌تر است. دیواره این پروتزها معمولا از جنس سیلیکون ساخته شده و نسبت به پروتزهای سیلیکونی مقاوم‌تر و سفت‌تر هستند. با توجه به اینکه ماده پرکننده این پروتزها با بدن سازگار است، در صورت پارگی به‌طور کامل جذب بدن می‌شود و مشکلی برای فرد ایجاد نمی‌کند. البته پزشکان استفاده از آن را برای افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌کنند.

معمولا هزینه انجام پروتز سینه با پروتز سالین کمتر است و برش کوچک‌تری نیاز دارد. اندازه آن‌ها نسبت به پروتزهای سیلیکونی کوچک‌تر است و به همین ممکن است برای افراد لاغر که حجم سینه خیلی کمی دارند، مناسب نباشد؛ اما این پروتزها ممکن است به‌خودی‌خود خالی شوند یا چین بخورند. همچنین این پروتزها ممکن است اثراتی منفی بر روی بافت اطراف خود بگذارند.

پروتز سینه سیلیکونی

همان‌طور از نام این پروتز مشخص است، پروتز سینه سیلیکونی از جنس سیلیکون ساخته شده و حالتی ژل مانند دارد. استفاده از این پروتز برای افراد زیر ۲۲ سال توصیه نمی‌شود و در صورت استفاده نیز شخص باید به‌طور مرتب تحت نظر پزشک باشد. در واقع سه سال بعد از قرار دادن پروتز سیلیکونی باید MRI انجام شود تا پزشک از سلامت آن مطمئن شود. بعد از آن نیز هر دو سال یک بار برای بررسی وضعیت پروتز و اطلاع از سلامت آن، MRI از شخص گرفته می‌شود.

بافت پروتزهای سیلیکونی به بافت سینه شبیه‌تر است و فرمی طبیعی‌تر به سینه می‌بخشد. این پروتزها امکان چین‌خوردگی کمتری دارند و معمولا به‌صورت خود به خوی خالی نمی‌شوند؛ اما امکان پارگی آن‌ها بیشتر است. برای قرار دادن این پروتزها در سینه برش بزرگ‌تری لازم است و هزینه انجام آن نیز بیشتر از دیگر انواع پروتز است.

مراحل انجام پروتز سینه

برای عمل پروتز سینه و کار گذاشتن ایمپلنت‌های سیلیکونی، نخست باید یک برش در پوست ایجاد شود. این برش می‌تواند در محل‌های مختلفی ایجاد گردد که بسته به تکنیک جراحی، اندازه پروتزها و فرم سینه‌ها، انتخاب می‌شود:

برش در زیر هاله نوک سینه

برش در زیر سینه

برش در زیر بغل

برش در بالای شکم

محل قرار گیری پروتز در زیر و یا روی عضلات سینه

پروتزهای سینه به‌ شکل‌های قالبی ارائه می‌شوند تا فرم سینه طبیعی را برای خانم‌ها شبیه سازی کنند و کم‌ترین تفاوت را با سینه طبیعی داشته باشند.

پس از ایجاد برش، پروتز درون سینه کار گذاشته می‌شود. بسته به شکل اولیه سینه، می‌توان پروتز را دقیقا زیر پوست و بافت نرم سینه جاگذاری کرد و یا آن را در پشت بافت ماهیچه سینه قرار داد.

در خانم‌هایی که سینه کوچکی دارند معمولا پروتز در پشت عضلات سینه کار گذاشته می‌شود؛ چرا که اگر زیر پوست سینه قرار گیرد ممکن است لبه‌های آن از زیر پوست مشخص شود. همچنین در مواردی می‌توان با تزریق چربی، کمی به سینه حجم داد تا فرم‌دهی توسط پروتز بهتر انجام شود.

از سوی دیگر در خانم‌هایی که بافت کافی در سینه‌ها دارند و دچار افتادگی شده‌اند، می‌توان پروتز را روی ماهیچه‌های سینه و درست زیر پوست و بافت نرم سینه قرار داد. این کار کمک می‌کند تا سینه‌ها و بافت افتاده سینه بهتر فرم بگیرد.

همچنین گاهی نیاز است که جراحی لیفت سینه نیز در سینه‌های افتاده انجام شود. این موارد که پروتز در کدام بخش و به چه شکل جایگذاری شود و یا آیا به لیفت سینه نیازی هست یا خیر، پس از معاینه توسط جراح پلاستیک و زیبایی مشخص می‌شود.

مزایای پروتز سینه

از جمله مهم‌ترین مزایای جراحی پروتز سینه می‌توان به برجسته کردن سینه‌ها پُرکردن و متقارن‌کردن سینه و در نهایت افزایش زیبایی ظاهری و اعتماد‌به‌نفس اشاره کرد. پروتز سینه یک عمل جراحی زیبایی دائمی نبوده و ممکن است پس از چند سال پروتز مورد استفاده دچار فرسودگی شده یا به‌دلیل عدم رعایت روش‌های مراقبتی، دچار پارگی شود. در چنین شرایطی لازم است تا پروتز سینه فرسوده از بدن فرد خارج شده و در نهایت مجدد عمل جراحی انجام شود.

معایب پروتز سینه

معایب احتمالی که ممکن است بعد از جراحی پروتز سینه ایجاد شود به دو دسته تقسیم می شوند ۱٫ عوارض احتمالی که ممکن است بعد از تمامی عمل های جراحی ایجاد شود ۲٫ عوارض احتمالی که اختصاصی می باشند و ممکن است بعد از جراحی پروتز سینه ایجاد شود مانند عفونت پروتز.

معایب بیهوشی، خونریزی و عفونت محل زخم از جمله معایبی هستند که ممکن است بعد از هر عمل جراحی رخ دهد احتمال بروز این معایب بعد از جراحی پروتز سینه بسیار نادر است. زمانی که بعد از جراحی پروتز سینه مراقبت های لازم صورت گیرد از احتمال بروز این عوارض کاسته می شود .

همچنین مصرف برخی از داروها احتمال بروز خون ریزی را بعد از جراحی افزایش می دهند که مصرف تمامی این داروها باید قبل از جراحی پروتز سینه قطع گردد. کادر مجرب و متخصص کلینیک بین المللی پوست ، مو و زیبایی آراد  قبل از جراحی پروتزسینه در زمان مشاوره اطلاعات لازم را در اختیار شما عزیزان قرار می دهند و شما را از خوردن برخی از داروها که اثر انعقادی خون دارند منع می کنند.

احتمال بروز عفونت پروتز سینه بعد ازجراحی وجود دارد که این عارضه بسیار نادر است و احتمال ایجاد آن بسیار کم است از جراحی پروتز سینه به منظور جلوگیری از بروز عفونت های احتمالی آنتی بیوتیک باید بطور مرتب مصرف شود.

یکی دیگر از عوارض اختصاصی که ممکن است بعد از جراحی پروتز سینه ایجاد شود عارضه ایجاد کپسول دور پروتز است در برخی مواقع بعد از گذشت مدت طولانی از جراحی توسط بهترین جراح پروتز سینه سیستم ایمنی بدن پروتز را به عنوان یک جسم خارجی در نظر می گیرند و در نتیجه به آن حمله می کند که این امر موجب تشکیل یک کپسول در اطراف پروتز سینه می شود و فرم بدی در بافت سینه ها ایجاد می شود که در این حالت نیاز به ترمیم پروتز سینه است.

احتمال پارگی پروتز بعد از جراحی وجود دارد که این عارضه بسیار نادر می باشد و زمانی اتفاق می افتد که فشار بسیار شدیدی به سینه ها وارد شود که در این حالت نیازبه جراحی مجدد و ترمیم پروتز سینه است.

عوارض جراحی پروتز سینه

عوارض عمل پروتز سینه ممکن است به شکل های مختلف بروز پیدا کند که در این بخش به این موارد پرداخته خواهد شد.

خونریزی بعد از عمل

گاهی اوقات ممکن است بیمار پس از عمل پروتز سینه دچار خونریزی داخلی در ناحیه سینه شود. در این صورت باید به طور مجدد جراحی انجام شود. نشانه این عارضه سفتی و تورم در ناحیه سینه ها است.

انجام این جراحی باعث توقف خونریزی و تخلیه آن می‌ شود. این جراحی در بسیاری از موارد نیاز به بستری شدن ندارد. البته لازم به ذکر است که خونریزی داخلی در موارد نادر ایجاد شده و دلیل اصلی آن، مهارت پایین جراح سینه و بیماری ‌های زمینه ای خاص است.

ایجاد عفونت بعد از عمل پروتز سینه

یکی از مهم ترین عوارض جراحی پروتز سینه، بروز عفونت است. البته این مشکل هم در موارد معدودی دیده می شود. در صورتی که عفونت با شدت جزئی به وجود آید، مصرف آنتی بیوتیک آن را رفع می کند. اما در صورتی که عفونت شدید بوده و با تب بالا همراه باشد، بیمار باید بستری شده و آنتی بیوتیک تزریقی دریافت کند.

پاره شدن یا ترکیدن پروتز سینه

پروتزهای سینه دارای مقاومت بالایی بوده و اکثر آن ها عمر زیادی دارند. اما با این وجود همواره احتمال پاره شدن پوشش سیلیکونی پروتز وجود دارد. بسته به کیفیت پروتز سینه، دوام و ماندگاری آن افزایش می یابد. به طور میانگین هر پروتز سینه بین هفت تا دوازده سال عمر مفید داشته و ممکن است این زمان کمتر یا بیشتر شود. بنابراین می توان گفت عمل پروتز سینه نوعی عمل دائمی محسوب می شود. پارگی پروتز یکی از معایب جراحی پروتز سینه به حساب می آید.

انقباض کپسولی در نتیجه جاگذاری پروتز سینه

زمانی که پروتز سینه در بدن جاگذاری می شود، در اطراف آن بافتی به شکل کپسول ایجاد می شود. در واقع پاسخ بدن به این جسم خارجی به شکل یک لایه از بافت اسکار صورت می گیرد. زمانی که انقباض کپسولی رخ دهد، به پروتز فشار وارد می شود. ممکن است در برخی افراد بافت کپسولی به حدی جمع شود که به پروتز تحت فشار زیادی قرار گرفته و در پی آن سینه سفت شده و درد زیادی به دنبال داشته باشد.

انقباض کپسولی یکی از عوارض جراحی پروتز سینه بوده که در برخی افراد رخ داده و شدت آن در هر شخص متفاوت است. از دلایل اصلی انقباض کپسولی می توان به حجم زیاد پروتز، ضربه به سینه و عفونت اشاره کرد. در مواردی ممکن است برای رفع این مشکل نیاز به انجام عمل مجدد باشد. برای رفع این مشکل از روش جراحی با نام‌ کپسولکتومی استفاده می شود.

در عمل کپسولوتومی، بافت اسکار ایجاد شده در سینه برش داده می شود و فضا برای حرکت پروتز بیشتر می‌ شود. برای انجام این عمل در مرحله اول پروتز سینه خارج شده و بافت ایجاد شده با استفاده از برش باز می‌ شود. پس از آن پروتز مجددا درون سینه قرار می‌ گیرد. این عمل باید در حالت بیهوشی انجام شود.

نشت کردن ژل سیلیکونی به خارج از پروتز

داخل اکثر پروتزها از ژل های سیلیکونی پر شده است. بسیاری از پزشکان بر این باورند که این ژل ‌ها در دمای بدن به مایع تبدیل می شود. در حالت عادی مختویات داخل پروتز حالت کاملا چسبنده داشته و امکان نشت به بیرون ندارد. در صورتی که این ژل ها به بیرون نشست پیدا کند، ممکن است به غدد لنفاوی و دیگر قسمت ‌های بدن نفوذ کند. در چنین حالتی عوارض عمل پروتز سینه می تواند خطرناک باشد.

ایجاد زخم بعد از عمل پروتز سینه

به طور کلی تا مدتی بیمار زخم هایی را در قسمت سینه خود دارد که وجود آنها کاملاً طبیعی است. اما برخی افراد ممکن است زخم های جدی تری را تجربه کنند. معمولاً حدود ۵ درصد از افراد دچار این عارضه جراحی پروتز سینه می شوند. زخم در این موارد حالت برآمده، قرمز رنگ و ضخیم پیدا کرده و با درد زیاد همراه است. ممکن است مدت زمان طولانی لازم باشد تا جراحت های ناشی از عمل پروتز سینه محو شود. زمانی که این حالت رخ دهد حتماً باید به جراح خبر داد.

تغییر حالت پروتز سینه

یکی دیگر از عوارض پروتز سینه، موج دار شدن و چروکیده شدن پروتز است. این مشکل بیشتر در پروتز های آب نمکی یا سالین دیده می شود. زمانی که این مواد به سمت طرفین حرکت می کند، کناره های پروتز برآمده شده و سطح آن ناهموار می شود. البته این مشکل در پروتزهای سیلیکونی هم به مقدار کمتر پیش می آید.

بی حسی در نوک سینه ها به دنبال جراحی پروتز سینه

پس از انجام هر عمل جراحی تهاجمی، امکان کاهش و از دست رفت حس سطحی در عضو عمل شده وجود دارد. این بی حسی یکی از اصلی ترین عوارض جراحی پروتز سینه به حساب می آید. در برخی از بیماران ممکن است بی حسی در نوک سینه دائمی باشد. در بیشتر موارد نیز با گذشت زمان این مشکل رفع می‌شود و کم کم احساس به نوک سینه ها باز می گردد.

جمع شدن مایعات در اطراف پروتز سینه

پس از انجام عمل پروتز سینه به طور طبیعی در اطراف پروتز مایع جمع می شود. در علم پزشکی به این حالت سروما گفته می ‌شود که رنگی متمایل به زرد داشته و حاوی مایع سروز می باشد. در صورتی که حجم مایعات بالا باشد لازم است با استفاده از جراحی خارج شود.

راه های جلوگیری از عوارض پروتز سینه

یکی از راه‌ های اصلی جلوگیری از بروز معایب جراحی پروتز سینه، یادگیری مراقبت های بعد از جراحی پروتز سینه و انجام دقیق این موارد است. در دوره نقاهت عمل پروتز سینه به منظور کاهش عوارض جراحی، رژیم غذایی مناسب و مصرف دقیق داروهای تجویز شده به بیمار توصیه می ‌شود. بیمار باید از مواد پروتئینی استفاده کند و از دو هفته قبل از عمل مصرف ویتامین c را آغاز کند.

بیمار حتما باید در جلسه مشاوره شرکت کرده تا سلامت عمومی وی توسط جراح تایید شود. مصرف تمام مواردی که جراح توصیه به استفاده نکردن آنها دارد، باید قطع شود و به هیچ وجه نباید به سینه فشار وارد شود. با انجام این موارد و انجام توصیه های جراح، عوارض جراحی پروتز سینه به حداقل  می رسد.

آیا می توان پس از انجام جراحی پروتز سینه به نوزاد شیر داد؟

ارتباط بین پروتز سینه و توانایی شیر دهی همواره از نکات مبهم مهم برای متقاضیان این عمل است. این که بعد از جراحی در شیر دادن به نوزاد مشکل ایجاد شود به طور مستقیم به پروسه جراحی و مهارت جراح بستگی دارد.

در صورت دقت کافی و آسیب نرسیدن به غدد شیردهی و ارتباط آن با بافت سینه، مشکلی برای شیردادن در آینده ایجاد نخواهد شد. اگر قصد بارداری مجدد در آینده را دارید بهتر است قبل از عمل این نکته را با جراح مطرح کنید تا در انتخاب روش جراحی مد نظر قرار بگیرد.

نشانه های خطر بعد از عمل پروتز سینه

عوارض عمل پروتز سینه که ذکر شد در بین افراد مختلف دیده شده و معمولا به سادگی برطرف می شود. در مقابل برخی از نشانه ها و خطرات نیز ممکن است بروز کند که در این صورت باید هر چه سریع تر به جراح مراجعه کرد. از جمله نشانه ها و موارد خطرناک بعد از عمل پروتز سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد.

درد پیش رونده و شدید

خونریزی شدید از محل برش ها

تب بالا و شدید

بی حالی و بی حسی

حالت تهوع و گیجی

فشار در قفسه سینه و تنگی نفس

در صورت مشاهده هرکدام از این موارد باید هر چه سریع تر به پزشک مراجعه و مداخلات درمانی لازم انجام شود.

بهترین کاندیدا پروتز سینه

قطعا شما نیز علاقه‌مند هستید که بدانید، چه افرادی کاندید مناسبی برای استفاده از پروتز سینه محسوب می‌شوند؟ هرچند که جراحی پروتز سینه یک جراحی درمانی نیز محسوب می‌شود، اما اصل ماجرای آن به زیبایی سینه و اندام مربوط است. در ادامه می‌توان به افراد کاندید استفاده از پروتز سینه اشاره کرد.

خانم‌های بهبود یافته از سرطان سینه که بافت سینه را در این بیماری ازدست داده‌اند

خانم‌های دارای عدم تقارن در شکل و فرم سینه

خانم‌هایی که وزن زیادی کم کرده‌اند و بافت سینه دچار شل شده است اما چندان پوست اضافی ندارد

خانم‌هایی که از شکل و فرم سینه خود رضایت ندارند

خانم‌هایی که سینه‌های کوچکی دارند و علاقه‌مند به افزایش سایز سینه هستند

خانم‌هایی که بعد از زایمان و شیردهی بافت سینه آن‌ها دفرم شده‌ است

مراقبت های قبل از پروتز سینه

برای داشتن یک عمل جراحی زیبایی پروتز سینه ایده آل بهتر است آماده انجام آن بوده و به نوعی به استقبال این عمل بروید، برای آماده سازی پیش از عمل پروتز سینه معمولا نکات زیادی توسط پزشک متخصص ذکر می شود که بهتر است از آن ها به درستی پیروی کنید. در حالت کلی رعایت نکات زیر پیش از عمل جراحی زیبایی پروتز سینه می تواند نقش به سزایی در کیفیت عمل پروتز سینه شما داشته باشد.

عدم استعمال دخانیات و نکشیدن سیگار

متوقف کردن مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین و وافارین

دریافت نتایج آزمایش های پیش از عمل

انجام ماموگرافی

عمل جراحی زیبایی پروتز سینه ممکن است در یک روز انجام شده و شما پس از عمل مرخص شوید در نتیجه به دنبال همراهی باشید تا در این مدت کنارتان باشد

جراحی پروتز

کلینیک بین المللی پوست موزیبایی آراد-جراحی پروتز

مراقبت های بعد از پروتز سینه

روندی که در زیر به آن اشاره شده است، روند روتینی است که اکثر بیماران پس از جراحی با آن روبه‌رو می‌شوند. به همین سبب، مطالبی که در ادامه آورده می‌شود، مواردی است که پس از جراحی سینه رخ خواهد داد. همچنین، مراقبت‌های لازم و راهکارهای کاهش درد و استرس بیمار پس از جراحی نیز به تفکیک هفته قید شده است.

هفته اول

در هفته اول پس از جراحی پروتز سینه، شما احساس درد خواهید داشت. همچنین تورم و کبودی نیز ممکن است رخ دهد که جای نگرانی نیست. ممکن است مایعاتی از محل زخم نشت کنند که طبیعی است.

داروهای مسکن و ضدالتهاب‌ها اصلی‌ترین نیاز شما در طول این هفته است. همانطور که قبل‌تر اشاره کردیم، به هیچ‌وجه از بازوهای خود استفاده نکنید. برای کاهش درد و تورم علاوه بر مسکن، می‌توانید از کمپرس سرد نیز استفاده کنید. در این دوران به هیچ‌وجه از کمپرس گرم استفاده نکنید.

همچنین بهتر است کمپرس سرد را مستقیم بر روی پوست قرار ندهید؛ چرا که پوست هنوز بی‌حس است. در این دوران اصلا از آسپرین استفاده نکنید.

در این هفته سعی کنید به هیچ‌وجه به روی شکم و پهلو نخوابید. اگر خوابیدن نشسته برای شما مقدور نیست؛ با استفاده از بالش زاویه‌ای به کمر خود دهید. به نحوی که کمر، سینه و سر بالاتر و پایین تنه پایین‌تر باشد. بهتر است با بالش، حائلی نیز درست کنید تا در زمان خواب به طرفین نچرخید.

در آغوش گرفتن نوزاد و کودک هم برای شما ممنوع است و برای نگهداری از آن‌ها بهتر است از دیگران کمک بگیرید.

اگر ورزشکار هستید به هیچ وجه به سمت فعالیت‌های بدنی نروید که تاثیرات بسیار مخربی بر بدن شما دارد.

مراقبت های هفته اول بعد از جراحی پروتز سینه

هفته دوم

نسبت به هفته اول، تورم و درد بعد از پروتز سینه کاهش نسبی خواهد داشت. کم کم به وجود پروتز در سینه خود عادت خواهید کرد. ممکن است در این هفته دیگر نیازی به مسکن نداشته باشید. به هیچ‌وجه فعالیت‌هایی را که گردش خون را در بدن شما افزایش می‌دهند، انجام ندهید.

هفته سوم

اکثر بیماران در هفته سوم به مسکن نیاز ندارند و تورم تا حد بسیار زیادی از بین رفته است؛ پس از این مدت می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرید و در صورت شاغل بودن، به محل کار خود برگردید. پیاده‌روی ۳۰ دقیقه در روز در این هفته برای بیمار بلامانع است.

هفته چهارم

معمولا پس از یک ماه از جراحی پروتز سینه، اعصاب فعال شده و بی‌حسی در بدن از بین می‌رود. در این بازه ممکن است حس سوزن سوزن شدن کمی شما را بیازارد. معمولا این موضوع با درد همراه نیست و بهتر است که از مسکن استفاده نکنید. در صورت بروز موارد خارج از تحمل شما، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تا پایان هفته چهارم معمولا بخیه‌ها را نیز کشیده‌اند. در صورتی که شغلتان به فعالیت بدنی نیاز دارد، حتما پس از سه الی چهار هفته آن هم با نظر پزشک جراح به کار خود برگردید. فعالیت‌های روزمره خود را می‌توانید به راحتی انجام دهید. اما همچنان ورزش و فعالیت بعد از پروتز سینه را به تعویق بیندازید.

اثرات و نتایج پروتز سینه

این جراحی منجر به تغییر فرم و اندازه پستان ها می شود. همچنین کیفیت زندگی و سطح اعتماد به نفس فرد را نیز افزایش می دهد. نکته ای که اهمیت دارد، این است که بیمار نباید انتظار و توقعات غیرمنطقی از جراحی داشته باشد.

دوره نقاهت پروتز سینه

درد و تورم بسیار خفیفی در هفته های نخست پس از عمل جراحی زیبایی پروتز سینه وجود خواهد داشت که البته خیلی زود رفع می گردد، انتظار می رود تا در طول زمان آثار زخم ها بهبود یافته و فرد شاهد نتایج نهایی عمل پروتز سینه خود باشد. البته زخم ها و اسکار ها برای بهبودی کامل به چند ماه زمان احتیاج دارند.

در طول دوران نقاهت شما برای حفظ بافت سینه و تثبیت ایمپلنت ها در آن از سینه بند های ورزشی و محکمی استفاده خواهد شد تا بتواند فشرده سازی مورد نیاز را انجام دهد. همچنین برای کنترل درد و فشار در طول دوران نقاهت پزشک متخصص ممکن است از داروهای ضد التهابی نیز استفاده نماید.

دقت داشته باشید که باید از دستورالعمل های ذکر شده توسط پزشک متخصص خود به خوبی پیروی کنید، با رعایت این اصول در چند هفته اولیه ممکن است قادر به انجام فعالیت های سنگین یا ورزش نباشید اما در ماه های بعدی پس از عمل جراحی زیبایی پروتز سینه می توانید به زندگی عادی خود بازگردید.

به یاد داشته باشید که انجام حرکات سنگین و مالش بیش از حد سینه ها در هفته های اول موجب بی اثر شدن ایمپلنت و پروتز سینه خواهد شد. ممکن است در زیر پوست سینه لوله های باریکی توسط متخصص قرار داده شود که صرفا برای خروج مایعات اضافی خواهد بود.

از گرم کردن و مالش سینه ها پرهیز کنید زیرا باعث ایجاد عفونت خواهد شد.

برای تسریع در روند بهبود از سیگار کشیدن و استعمال دخانیات پرهیز کنید.

برای جلوگیری از خون ریزی از مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپرین پرهیز نمایید.

در هفته های اول سعی کنید تا از جابجایی اجسام سنگین و امور فشرده پرهیز نمایید.

افزایش وزن یا کاهش وزن شدید باعث آسیب به نتایج عمل جراحی زیبایی پروتز سینه خواهد شد.

سعی کنید تا انتظارات واقع بینانه ای نسبت به نتایج به دست آمده داشته باشید.

تعداد جلسات لازم پروتز سینه

معمولا عمل پروتز سینه در یک جلسه انجام میگیرد و در این زمینه زیباجویان عزیز با مراجعه به کلینیک بین اللملی پوست ، مو و زیبایی آراد از این روش در جهت زیبایی خود بهرمند شوند.

ماندگاری پروتز سینه

برخلاف چیزی که تصور می‌شود، پروتز سینه دائمی نیست و نتایج آن تا پایان عمر باقی نمی‌ماند. عوامل مختلفی می‌تواند بر مدت‌زمان ماندگاری اثرات پروتز سینه موثر باشد.

درصورتی‌که پروتز در اثر ضربه یا به‌صورت خودبه‌خودی پاره نشود، کم‌کم فرسوده شده و از بین می‌رود. در بعضی موارد ممکن است پروتز سینه خودبه‌خود خالی یا پاره شود و در موارد دیگر نیز بخش خارجی پروتز کم‌کم فرسوده می‌شود و از بین می‌رود. معمولا احتمال فرسوده شدن و از بین رفتن پروتز در افرادی که تحرک بیشتری دارند بالاتر است. به همین دلیل بعد از انجام پروتز سینه باید به‌طور مرتب توسط پزشک معاینه شوید تا هر مشکلی خیلی زود تشخیص داده شود.

توجه داشته باشید که در بعضی موارد ممکن است نیاز به انجام عمل پروتز سینه برای بار دوم وجود داشته باشد. اصلی‌ترین دلیلی این مورد انقباض کپسول دور پروتز به دلیل واکنش طبیعی بدن است. درواقع در چنین مواردی، بدن نسبت به جسم خارجی وارد شده واکنش نشان می‌دهد و این واکنش باعث سفت و ضخیم شدن لایه اطراف پروتز خواهد شد. این مشکل معمولا در افرادی که از پروتزهای بسیار بزرگ استفاده می‌کنند، بیشتر دیده می‌شود.

یکی دیگر از دلایل این مورد عدم تناسب سایز سینه با بدن است. ممکن است در طول ۱۰ یا ۲۰ سالی که پروتز سینه در بدن شماست، کمی چاق‌تر یا لاغرتر شده و فرم بدنتان تغییر کند. درنتیجه فرم پروتز سینه دیگر به بدن شما نمی‌آید. در چنین مواردی ممکن است پزشک تکرار عمل پروتز سینه را پیشنهاد دهد. حتی ممکن است بعد از عمل خودتان از سایز سینه‌ها راضی نبوده و قصد استفاده از پروتزهای کوچک‌تر یا بزرگ‌تری داشته باشید.

امکان دارد پروتز سینه باعث سرطان یا عدم تشخیص ان شود؟

از نظر علمی هنوز دلیلی قطعی مبنی بر افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در صورت استفاده از پروتز سینه یافت نشده است؛ بنابراین نمی‌توان گفت که پروتز سینه یکی از دلایل ایجاد سرطان سینه در خانم‌ها است؛ اما نگرانی دیگری که در این خصوص وجود دارد، ایجاد اختلال در روند تشخیص سرطان سینه و به تاخیر افتادن روند درمانی است.

این موضوع بیشتر در خانم‌هایی که از پروتزهای سیلیکونی یا آب نمکی استفاده می‌کنند، مطرح می‌شود. مواد داخل این پروتزها مانع عبور امواج ماموگرافی می‌شوند و به همین دلیل ممکن است امکان مشاهده و معاینه بافت پستان را از بین ببرند. در حال حاضر با پیشرفت دستگاه‌ها و روش‌های انجام ماموگرافی، احتمال این موضوع بسیار پایین است؛ اما پزشکان توصیه می‌کنند که افرادی که سابقه سرطان سینه در خانواده خود دارند، ترجیحا از انجام پروتز سینه خودداری کنند.

زمان لازم جهت تعویض پروتز سینه

در گذشته لازم بود که هر چند وقت یک بار پروتز سینه تعویض شود تا فرم سینه‌ها یکدست باقی بماند؛ اما امروزه با پیشرفت علم تنها در صورت پارگی، خالی شدن پروتز یا ایجاد هر اشکال دیگری در آن نیاز به تعویض پروتز وجود دارد. معمولا احتمال پارگی یا تغییر شکل پروتز بعد از ده سال بسیار زیاد است؛ اما بعضی از آن‌ها تا ۲۰ سال نیز دوام می‌آورند.

به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که به‌صورت مرتب پروتز سینه را بررسی کنید تا در صورت نیاز به تعویض هرچه سریع‌تر این کار انجام شود. توجه داشته باشید که پارگی پروتز سینه چندان خطرناک نیست. چراکه مواد مورداستفاده در آن با بدن سازگار هستند و اگر تحت شرایط استثنایی پارگی یا تخلیه پروتز رخ دهد، مواد جذب بدن شده و مشکلی ایجاد نمی‌کنند.

مشاوره

کلینیک بین المللی پوست ، مو و زیبایی آراد با کادری مجرب و متخصص در هر نوع زیباسازی و جوانسازی به صورت حضوری و در صورت عدم امکان زیبا جویان عزیز برای مشاوره حضوری همه ساعت می تواند به زیبا جویان عزیز مشاوره تلفنی را ارایه کند.

شاید این مطلب هم برای شما جذاب باشد:

https://clinicarad.ir/%d8%a8%d8%a7-%d8%a7%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b9-%d9%be%d8%b1%d9%88%d8%aa%d8%b2-%d8%b3%db%8c%d9%86%d9%87%d8%8c-%d9%87%d8%b2%db%8c%d9%86%d9%87-%d9%88-%d8%b9%d9%88%d8%a7%d8%b1%d8%b6-%d8%a7%d8%ad%d8%aa%d9%85/

https://clinicarad.ir/%d8%b7%d8%a8%db%8c%d8%b9%db%8c-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%a2%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d8%b1%db%8c%d9%86-%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86-%d8%b3%db%8c%d9%86%d9%87/

https://clinicarad.ir/%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%a8%d8%b2%d8%b1%da%af-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86-%d9%88-%d8%ae%d9%88%d8%b4-%d9%81%d8%b1%d9%85-%da%a9%d8%b1%d8%af%d9%86-%d8%b3%db%8c%d9%86%d9%87-%d9%88-%d9%be%d8%b3%d8%aa%d8%a7/

نتیجه گیری

عمل پروتز سینه از جمله روش هایی است که با استفاده از آن می توان به افزایش حجم و سایز سینه ها کمک کرد. بسیاری از بهترین پزشکانی که به ارائه خدمات زیبایی و انجام جراحی زیبایی سینه می پردازند عمل بزرگ کردن سینه با پروتز را از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی سینه زنان برشمرده اند که می توان موضوعی تامل برانگیز باشد.

همه ساله تعداد زیادی از زنان در سرتاسر دنیا، عمل جراحی پروتز سینه را انجام می دهند و در واقع جراحی پروتز شایع ترین عمل جراحی زیبایی بر روی پستان ها می باشد. بر طبق مطالعات انجام شده میزان رضایت بیماران بعد از انجام این عمل بسیار بالا می باشد و انجام جراحی پروتز علاوه بر افزایش اعتماد به نفس فرد، باعث بهبود روابط زناشویی وی نیز شده است.

در جراحی زیبایی سینه می توان گفت که پروتز ها از جنس های مختلفی تشکیل شده اند که دارای پوشش سیلیکونی می باشد و داخل آن از ژل تشکیل شده است و مقدار ژل داخل آن بر اساس انتخاب بیمار تعیین می گردد .روی پروتزها دارای جنس های مختلفی می باشد و ممکن است زب و یا صاف باشد که این را هم نیز بیمار خودش می تواند انتخاب کند .

در جراحی زیبایی سینه شکل پروتزها نیز متفاوت می باشد بعضی از ان ها گرد و بعضی دیگر به صورت اشکی می باشد که انتخاب آن نیز قبل از جراحی زیبایی سینه به عهده بیمار می باشد.

کلینیک آراد

کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی آراد-کلینیک آراد

کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی آراد اصفهان با کسب برترین رتبه رضایتمندی مرجع جهانی گوگل ۵ ستاره درخدمت زیباجویان عزیز می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره رایگان و واتساپ می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

۰۹۱۳۰۳۲۳۲۹۲

دریافت مشاوره رایگان با ارسال عدد ۱ به سامانه ۱۰۰۰۵۸۴۸

جهت دریافت کد تخفیف و هدایای ویژه کلینیک ، حتما پیج ما را فالو کنید و علاوه بر دریافت کد های تخفیف در قرعه کشی یک عدد ۲۰۶ هم شرکت کنید:

آیدی اینستاگرام:

https://instagram.com/clinic.arad

ارائه مراقبت های مربوط به خدمات زیبایی در کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی آراد اصفهان توسط کادرحرفه ای انجام می‌شود که میتوانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر استفاده کنید :

clinicarad.com/مراقبت-ها/

سایت تخفیفات پزشکی جهت دریافت تخفیف:

 https://takhfifannet.com

سایت انجمن جهت پاسخ به سوالات زیبایی شما توسط برترین متخصصین زیبایی کشور:

 https://harfhayetazeh.com

لینک کوتاه:

لینک آپارات:https://aparat.com/v/muQPr

لینک نماشا:https://www.namasha.com/v/py7M55bL

ویکی پدیا: https://fa.wikipedia.org

فیسبوک:  https://www.facebook.com

تویتر: https://twitter.com

لینک یوتیوب: https://www.youtube.com

تلگرام: https://telegram.org

 • کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی آراد-هایفوی واژینال

  هایفوی واژینال چیه

  با در 10 دسامبر 2023 - 0 نظرات

  هایفوی واژینال چیه هایفوتراپی (High-Intensity Focused Ultrasound) یک فناوری جدید در زمینه بهبود و جوانسازی بافت‌های مختلف بدن است، از جمله عضلات واژن. این تکنولوژی از امواج فوکوس شده اولتراسونیک برای ایجاد گرما در عمق بافت‌ها و ایجاد تنش در سلول‌ها استفاده می‌کند. در صورتی که به دنبال بهبود و تقویت عضلات واژن هستید، هایفوتراپی […]

 • هایفو صورت

  مدت زمان هایفو صورت

  با در 29 نوامبر 2023 - 0 نظرات

  مدت زمان هایفو صورت هایفوتراپی یک فناوری روز به روز محبوب‌تر در زمینه جوانسازی پوست است. این تکنولوژی، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای انجام مداخلات غیرجراحی بر روی پوست استفاده می‌کند. نام “هایفو” از عبارت High-Intensity Focused Ultrasound گرفته شده است. در زیر، با اصول و کاربردهای هایفوتراپی در جوانسازی پوست آشنا می‌شوید: […]

 • مشاوره هایفو اصفهان

  مشاوره هایفو اصفهان

  با در 23 نوامبر 2023 - 0 نظرات

  مشاوره هایفو اصفهان هایفوتراپی یک روش غیرجراحی برای بهبود ظاهر پوست و کاهش علائم پیری است. این فناوری از امواج فوکوس شده های فراصوتی برای تحریک تولید کلاژن و افزایش کلاژن موجود در پوست استفاده می‌کند. در ادامه، به جزئیات بیشتری در مورد هایفوتراپی زیبایی پرداخته خواهد شد: ### ۱٫ **چگونگی عملکرد:**    – **امواج […]

 • پاسخ به سوالات و ابهامات درباره زیبایی

  مرکز مشاوره زیبایی آراد

  با در 25 دسامبر 2023 - 0 نظرات

  مرکز مشاوره زیبایی آراد جراحی‌های زیبایی، انواع مختلفی دارند و بسته به نیازها و تمایلات هر فرد ممکن است انجام شوند. مشاورین ما در کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی آراد به هرگونه سوال و ابهامات شما، درباره جراحی زیبایی که به آن نیاز دارید و هزینه های آن، به صورت رایگان پاسخ میدهند. انواع […]

 • عکس دختری در حال تزریق فیلر اروپایی

  روش اروپایی

  با در 31 دسامبر 2023 - 0 نظرات

  تزریق فیلر به روش اروپایی (اصفهان) فیلرها و پرکننده‌های پوستی یکی از روش‌های متداول در زمینه جراحی زیبایی است که برای بهبود ظاهر و جوانسازی چهره مورد استفاده قرار می‌گیرد. – ترکیبات اصلی: فیلرها از موادی مانند اسید هیالورونیک، کلاژن، و رادیس می‌توانند تشکیل شده باشند. – عملکرد: این مواد به عنوان پرکننده‌های طبیعی عمل […]

استخدام بانک ملی استخدام مدیریت یک مجموعه (کاوه) انواع جراحی زیبایی واژن بانک ملی بلفاروپلاستی بهترین جراح لیفت صورت بهترین زمان بریا عمل زیبایی واژن تزریق چربی تزریق چربی به صورت لاغر تزریق چربی فریز شده به صورت تزریق ژل جراحی بینی جراحی پلک جراحی پلک چشم در اصفهان جوانسازی پوست زیبایی بینی عوارض بلفاروپلاستی عوارض لیفت صورت عوارض هایفو عوارض هایفوتراپی فواید لیفت صورت فیلم گونه گذاری قیمت تزریق چربی به صورت قیمت لیفت بینی دائمی قیمت لیفت بینی گوشتی قیمت لیفت صورت قیمت گونه گذاری لیفت صورت لیفت صورت با جراحی لیفت صورت با نخ لیفت صورت بدون جراحی لیفت صورت فواید ماندگاری تزریق چربی به صورت مراقبت و تقویت مو مزایای بلفاروپلاستی هایفوتراپی چیست هزینه تزریق فیلر هزینه تزریق چربی هزینه عمل بلفاروپلاستی هزینه عمل بینی هزینه کاشت ابرو هزینه ی عمل جراحی زیبایی واژن پرسش و پاسخ در مورد کاشت ابرو کاشت ابرو بعد از یکسال گونه گذاری طبیعی