قویترین و بهترین سایت نیازمندیهای رایگان کشوری
بروزرسانی: ۲۱ شهریور ۱۴۰۱
تعداد نظرات: 0
ارسال کننده: دکتر سید مجید موسوی
طرح تاتو

طرح تاتو مردانه

خالکوبی یا تاتوی بدن در سال‌ های اخیر محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده است. مطابق با آمارهای اعلام شده، ۲۵ درصد بزرگسالان ۱۸ تا ۳۰ ساله در دنیا خالکوبی دارند. تتو درواقع یک هنر است، زیرا تتوکار می ‌تواند طرح‌ های بسیار زیبایی را روی بدن شما ثبت کند. اما با تمام این زیبایی ها، لازم است که قبل از انجام این کار، درباره مزایا و معایب تاتو بدن به اندازه کافی اطلاعات کسب کنید.

تتو فقط مختص بدن نیست. تتو و آرایش نیمه دائم صورت بین بانوان رواج یافته است. آرایش های نیمه دائم صورت مانند میکروبلیدینگ و شیدینگ ابرو که برای فرم دادن به ابرو کاربرد دارند. میکروبلیدینگ لب که متقاضیان آن افرادی هستند که وقت کافی برای آرایش ندارند. مزووایت یا کرم پودر دائم نیز برای کسانی مفید است که از رنگ پوست صورت خود راضی نیستند.

با تمام مزایا و زیبایی هایی که خالکوبی برای ما دارد، نباید از عوارض و معایب آن غافل شد. بنابراین بهتر است قبل از هر کاری ابتدا با مزایا و معایب تاتو بدن آشنا شوید و سپس با آگاهی اقدام کنید. ما در این مقاله درباره تمام نکات مهمی که قبل از خالکوبی کردن باید در نظر بگیرید صحبت می کنیم و شما را با فواید و مشکلات آن آشنا می کنیم.

کلینیک زیبایی الهیه

کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی الهیه-کلینیک زیبایی الهیه

تاتو چیست؟

تاتو به معنی ایجاد کردن نقوش یا تصاویر رنگین بر روی پوست است که از بین نمی رود و به وسیله مواد رنگ دانه دار در زیر پوست ایجاد می شود . ایجاد نقوش به وسیله مجروح کردن پوست و به وسیله داغ گذاری از گذشته و بین ملت ها و اقوام مختلف رایج بوده است . در حقیقت خالکوبی یک شکل از آرایش دائمی بدن است که به واسطه سوزن ، جوهر به زیر پوست در محل طراحی انتقال می یابد . با حرکت دادن یک سوزن ، معمولاً هدایت الکتریکی بر روی پوست ، یک نقاشی در غشای زیر پوست ایجاد می شود .

این فرآیند ، تاتو نامیده می شود . تتو ظاهراً جنبه تزیینی دارد و احتمالاً انسان پیش از استفاده از لباس برای تزیین بدن خود به آن متوسل شده است . تاتو در بسياری از كشورها و فرهنگ ها رایج است . و سابقه آن بـه بـيش از ۸۰۰۰ سـال قبـل بر می گردد . بـه خصوص از حـدود ۵۰ سـال قبـل در جوامـع شرقی متداول تر شده است . افزايش علاقه به انجام خـالكوبی ، سبب افزايش شـيوع عـوارض جـانبی آن شـده اسـت . به خصوص در مورد عوارض ترکیبات تتو مانند نمک های موجود در آن گزارش شده است .

در یک مطالعه که بر روی بیش از ۵۰۰ نوجوان انجام شد ۱۳٫۲ درصد گزارش کردند که دست کم یک بار تاتو کردند و ۲۶٫۹ درصد دست کم یک بار جایی غیر از لاله گوش خود را سوراخ کرده اند . هم تاتو و هم سوراخ کردن بدن در دخترها بیشتر از پسرها است . حدود ۲۰ درصد از جمعیت آمریکا تا به حال حداقل یک بار تاتو کرده اند .

میزان شیوع تاتو در آمریکا در سال ۲۰۰۱ حدود ۱۶ درصد ، در سال ۱۹۹۱ حدود ۱۰ درصد در سال ۱۹۹۶ در دانش آموزان دبیرستانی ۱۲ درصد بود ، و در سال ۱۹۹۷ حدود ۱۳ درصد بود . در کل مطالعات نشان می دهد هم چنین شیوع تتو در غرب در بین ۱۴ درصد تا ۳۵ درصد از نوجوانان و جوانان دیده شده است .  در ایران مطالعات نشان می دهد شیوع تاتو در بین نوجوانان ۱۱ سال تا ۲۱ سال ۸۳ درصد گزارش شده است

تاریخچه تاتو

تاتو نوعی هنر است که در واقع شامل وارد کردن رنگدانه به پوست است که رنگ آن را به صورت دائم تغییر می دهد. این روش در واقع بسیاری قدیمی است و صرفا می تواند یک تصور از خود بیانی است. تاتوها عملا به صورت مستقل در قسمت های مختلف دنیا در یک زمان مشترک ظاهر شدند.

روش ها و فنون مختلف در این نقاط گسترش یافت و آنها امروزه انواع علاقه مندان و هنرمندان را ترکیب می کنند. با مطالعه ی این بخش از نمناک حقایق جالب بیشتری را از تاتو و تاتو کردن بدانید.

پیشرفت تاتو

تاتو کردن ترکیب یک چیز ناشناخته با بدن انسان است که بر روی پوست برای مدت زمان زیادی باقی می ماند. برای آنهایی که تصاویر و متن هایی را میخواهند اما دوست ندارند مدت زمان زیادی وجود داشته باشند، جایگزین هایی وجود دارند که زمان کوتاه تر و زیبایی انواع بلند مدت را نیز دارند.

علامت گذاری دائم

آیا میتونید یک احساس قوی را درباره چیزی که به طور دائم رو بدنتان وجود دارد را تصور کنید؟ آن میتواند یک نقل قول مشهور، یک نماد یا چیزی باشد که حس خوبی به شما دهد.در تاریخ، بسیاری از فرهنگ ها، تاتوها را برای مقاصد مختلف به کار می بردند.

تاتو از چه زمانی به وجود آمده است؟

طبق اسناد تاریخی و اماکن باستان شناسی، تاتو کردن توسط انسان از زمان خیلی دور تمرین میشده است. وسایلی که به نظر طراحی شدند به خصوص برای تاتو کردن، در دوران ما قبل تاریخ در محل هایی اطراف فرانسه، پرتغال و اسکاندیناوی پیدا شده اند.

این وسایل حداقل به دوازده هزار سال قبل بر می گردند. قدیمی ترین اثبات فیزیکی تاتوها در یک مومیایی باستانی از آلپ به نام اتزی پیدا شد. این انسان ما قبل تاریخ در تاریخ چهار تا پنج هزاره قبل از میلاد از دنیا رفته بوده است.

این موضوع به صورت گسترده ای توسط ژرمن ها و سلتیک شناخته شده است که آنها تاتو کردن را به عنوان یک فرهنگ استفاده می کرده اند. در بین مومیایی های مختلف مصر باستان نیز آثاری از تاتو بر روی آنها پیدا شده است.

همچنین این باور نیز وجود دارد که در بسیاری از فرهنگ های کهن مانند مصر و هند، از تاتو به نوعی به عنوان درمان و مراسمات مذهبی استفاده می شده است. اما همچنین حدس زده می شود که تاتوها برای موقعیت خاص اجتماعی یا نشانه برای تنبیه کسی نیز استفاده می شده است.

در مصر باستان به نظر می رسد که تاتو برای التیام دردها مانند اختلالات روده ای استفاده می شده اند. در فیلیپین، همچنین تاتوها برای نشانه دستاورد استفاده می شده است که به شخص با خواص جادویی اعطا می شد

در یونان و روم باستان برده ها و مجرمین را تاتو کاری میکردند تا در صورت فرار راحت تر شناسایی شوند. اما تمام اینها، حداقل در اروپا با رشد و انطباق آن با مسیحیت تحت تسلط امپراطوری روم، تغییر یافت. ناگهان تاتو به عنوان یک نقش وحشیانه قلمداد شد و به آرامی در قلمرو امپراطوری از بین رفت.

طی دوران رنسانس و با شروع مسیرهای تجارت بین المللی، شروع به رشد کرد. تابو درباره تاتوها شروع به محو شدن کرد هرچند که در ابتدا بسیار آهسته بود. مسافرین (جهانگردهایی) مانند سر مارتین فروبیشر، ویلیام دامپیر و کاپیتان جیمز کوک اغلب افراد بومی را از نقاط بازدید خود که تاتو داشتند آوردند.

با توجه به این موضوع، تاتوها توسط دریانوردان و دیگرانی که افراد “کلاس پایین” نامیده می شدند شروع به ترویج شدن کردند اما به صورت گسترده از لحاظ اجتماعی قابل قبول واقع شدند. همانطور که هنر در اروپا شروع به پیشرفت کرد، تاتو کردن یک سرگرمی هنر گونه شد برای کسانی که در این زمینه حرفه ای و با استعداد بودند.

طرح تاتو

کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی الهیه-طرح تاتو

تاتوها چگونه به وجود می آیند؟

تاتو به وسیله تزریق جوهر یا رنگدانه در دومین لایه پوست شما به نام “دِرم” به وجود می آیند. این لایه از پوست شما برخلاف لایه اول خونریزی نمی کند و تاتویی که در اینجا انجام می شود از بین نمی رود.

برای انجام این، هنرمندان تاتو از انواع جوهر سنگین استفاده می کنند. با سوزن پوست را سوراخ می کنند و مقدار کمی از جوهر را در نقطه تزریق می کنند. این کار هزاران بار تکرار می شود تا عکس یا متن بر روی پوست شما تکمیل گردد.

در حالیکه به صورت سنتی این کار با دست انجام می شده است و در روزگار مدرن هنرمندان تاتو از وسیله ی مخصوصی به نام ماشین یا تفنگ تاتو استفاده می کنند. همانطور که سوزن در پوست نفوذ می کند، جوهر به درم کشیده می شود و به جای آن سوزن عقب کشیده می شود سوزن های مدرن کلا سه مدل دارند اما هنرمندان تاتو می توانند بیش از ۲۵ نوع از سوزن برای کار خود استفاده کنید.

هرچند این سوزن ها با استفاده نقاط کمتر جهت بزرگنمایی استفاده می شوند، در حالیکه بعضی از سوزن ها برای رنگ کردن و سایه انداختن استفاده می شوند.

درحالیکه تاتو فرآیندهای عوام گونه در قبل داشته است، امروزه به نسبت سریع تر شده است. ماشین های مدرن تاتو می توانند پوست را حدود ۵۰ تا ۳۰۰۰ بار در دقیقه سوراخ کنند.

چرا تاتوها برای همیشه ادامه دارند؟

درم انسان از فیبرهای کلاژن، اعصاب، غدد، رگ های خونی و بافت های دیگر تشکیل شده است. بعضی از قسمت های بزرگ جوهر به صورت حالت ژل در درم پراکنده هستند و قسمت های دیگر توسط فیبروبلاست ها کشته می شوند، فیبروبلاست ها نوعی سلول پوستی هستند که نقش مهمی در درمان زخم ها بازی می کنند.

به محض تزریق برای اولین بار، سیستم ایمنی شما به صورت اجتناب پذیری به هزاران زخم کوچکی که ماشین تاتو ایجاد کرده پاسخ می دهد. ماکروفاژها به محل تاتو می روند و تلاش میکنند تا رنگدانه ها را از بین ببرند. بعضی از آنها موفق می شوند و بعضی دیگر نیز با جوهر در پوست حبس میشوند. سلول های دیگر در درم شما مانند فیبروبلاست ها همچنین جوهر را در محل تزریق جذب می کنند.

این سلول ها طی بازسازی لایه خارجی ز بین نمی روند و در درم باقی می مانند تا بمیرند. در صورتی که بمیرند فیبروبلاست های مرده در فیبروبلاست های جدید جذب می شوند که این موضوع کمک می کند تا تاتوها برای مدت زمان زیادی باقی بمانند.

هر تاتوی جدیدی به دو تا چهار هفته زمان نیاز دارد تا التیام یابد. همانطور که سیستم ایمنی شما به صورت دائم جوهر تاتو را یک عامل بیگانه تشخیص می دهد، به حمله به سایر قسمت های خودی ادامه می دهد. این به آن علت است که هرچند تاتو تا آخر باقی می ماند اما تمایل به محو شدن تدریجی دارد. در معرض گرفتن علامت نیز آن قسمت تاتو کاری شده را نیز محو می کند.

در داخل نیز اینگونه است که لیزر پاک کننده تاتو نیز کار می کند. لیزرها به صورت عمیق در داخل پوست شما نفوذ می کند و جوهر آن را به قسمت های کوچکتر تقسیم می کند. این موضوع به بیگانه خواری ماکروفاژها و پاک کردن آسان آن کمک می کند.

چه کسی ماشین تاتو را اختراع کرد؟

اولین ماشین سریع تاتو در سال ۱۸۹۱ اختراع شد. این ماشین توسط ساموئل اوریلی اختراع و ثبت کرد. کسی که به نوبه خود یک هنرمند تاتوی قهار بود.اما طرح ماشین او تماما کار خودش بود. ساموئل اختراعش را از کسی الهام نگرفته بود.

ادیسون تلاش کرد تا خودکار الکتریکی خود را محبوب سازد تا به تجاری سازی تکثیر اسناد کمک کند. خودکار با استفاده از یک موتور متقابل با سرعت بالا یک سوزن را برای یک فرم خوب جهت سوراخ کردن هدایت می کند.

تایلند؛ سرزمین سوزن های رنگی

در یک جشنواره سنتی خالکوبی به شکل سنتی به نام «یانترا» یا «سک یانت» توسط راهبان بودایی انجام می شد. بومی های این منطقه معقتدند آنچه روی بدنشان خالکوبی کنند و با تجسم و تقلید صدای آنها می توانند خود را از خطرات فیزیکی مصون نگه دارند.

مدرسه خالکوبی در تایلند

خالکوبی در تایلند که مهد این پدیده است با باورهای خرافی عجیب و غریبی ترکیب شده است و برای تایلندی ها ارزش خاصی دارد و به همین دلیل مدارس این کشور تاتوکارهای متخصص را تربیت می کنند.

وب سایت های مدارس آموزشی خالکوبی در تایلند به این دلیل که دانشجوهای آن ها صرفا تایلندی نیستند ، زبان انگلیسی هستند.این مدارس رقابت در جذب دانشجو با هم در رقابتند .

مثلا هنگام وارد شدن به وب سایت یکی از این مدارس این نوشته را خواهید خواند که :«مدرسه تاتو در قلب بانکوک، درهای خود را روی مسافران مشتاق به یادگیری تاتوهای تایلندی باستانی و سنیت باز کرده است.»حدود دو دوازدهم از مسافران بانکوک با هدف شرکت در این مدارس راهی تایلد می شوند تا مدرک خالکوبی اخذ نمایند .

دو روش تاتو در مدارس خالکوبی تایلند تعلیم داده می شود که یکی از آنها «یک یانت» که همان تاتوی سنتی با چوب خیزران است . دانشجویان تتوکار تایلندی بعد از تبحر دراین رشته برای دوطلبان تاتوی رایگان انجام می دهند.

مدارس آموزش خالکوبی چنانچه در نمناک گفته ایم در کشور استرالیا نیز دایر می شود اما دانش آموختگان برای کسی تاتوی رایگان انجام نمی دهند . قیمت تاتو در اروپا، آمریکا و استرالیا بالاست و تاتوهای بزرگ تر با طرح های سخت تر پر هزینه تر هستند.یک نکته جالب درباره مدارس آموزشی تاتو در تایلند این است که برخی افراد برای آموزش این مهارت قاره پیمایی می کنند تا تبحر لازم را کسب کرده و تا بتوانند در کشور خود کسب درآمد نمایند.

تفاوت تاتو و میکروپیگمنتیشن در چیست؟

در گذشته، انجام تاتو ابروها به رنگ قهوه ای و مشکی صورت می گرفت که صورت فرد را از حالت طبیعی خارج می کرد. در این روش، ابروهای طبیعی به وسیله الکترولیز از بین می رفتند تا به جای آن تتو پیاده سازی شود.

امروزه اما با روی کار آمدن دستگاه های تاتو که سوزن های یکبار مصرفی دارند و از رنگدانه های طبیعی برای انجام آن استفاده می شود، کار با دقت و اصول بهداشتی بهتری صورت می گیرد. این دستگاه ها به دلیل وزن سبکی که دارند نیز امکان کار ظریف تر را به پیگمنت کارها می دهند و باعث می شوند آسیبی به موهای طبیعی ابرو وارد نشود.

در روش میکروپیگمنتیشن، به دلیل استفاده از کارتریج های یکبار مصرف و رنگ های تست شده، ایمنی و بهداشت کار بسیار بالا بوده و خطر انتقال ویروس بسیار کاهش می یابد. علاوه بر این، با توجه به ظریف بودن سوزن های این دستگاه، درد حاصل از پیگمنت به شدت کاهش پیدا می کند.

مهمترین نکته در دستگاه های میکروپیگمنتیشن، امکان نصب کارتریج یکبار مصرف است؛ در حالی که دستگاه های تاتو تنها از قابلیت تعویض سوزن برخوردار هستند. دستگاه میکروپیگمنتیشن دارای محفظه ایمنی برای جلوگیری از بازگشت مواد و خون به داخل هندپیس است. این در حالی است که دستگاه های تاتو قدیمی فاقد این محفظه بوده و خون و لنف نفری قبلی حتی با استفاده از سوزن جدید نیز قابل انتقال به سایرین خواهد بود.

دستگاه میکروپیگمنتیشن به دلیل حرکات محاسبه شده نیدل در پوست، مانع از تخریب بافت پوست می شود. علاوه بر این، به لایه های عمیق پوست نیز نفوذ نمی کند و فقط رنگ را در لایه بین درم و اپیدرم وارد می کرد. در صورتی که دستگاه های غیر ایمن تتو فاقد این قابلیت ها بوده و درد و خونریزی شدیدی را برای مصرف کننده به ارمغان می آورد.

مراحل انجام تاتو

مراحل کشیدن تاتو، چه برای آرایش دائمی و چه کشیدن نقاشی خاص روی بدن، با استفاده از کرم بی‌حس‌کننده برای جلوگیری‌از درد شروع می‌شود، سپس فرآیند کشیدن با تزریق جوهر برای آرایش تاتو به پوست آغاز می‌شود.

پس‌از استریل کردن دستگاهی که سوزن یکبار مصرف روی آن نصب شده است جوهر از پر میشود رنگ جوهر استفاده شده با توجه به نقشه مورد نیاز متفاوت است. درموارد آرایش دائمی، رنگ ها از سایه های پذیرفته شده آرایش الهام گرفته شده اند تا چشم ها و لب ها را مشخص کنند.  درحالی که جوانان نقاشی هایی را انتخاب میکنند که نشان دهنده قدرت هستند، مانند کشیدن یک شیر یا ببر و سه قلو.

انواع دستگاه های تاتو

انواع مختلفی از ماشین های تتو را می توان در بازار یافت که ماشین های سیم پیچ از متداول ترین آن ها هستند. در ادامه با دیگر ماشین ها آشنا خواهید شد:

دستگاه تاتو کویلی

این ماشین خطوط صاف و خطی را ایجاد می کند. با گروه سوزن های بزرگ کارایی دارد و برای سایه زدن مناسب است. سر و صدای زیاد، نیاز به مهارت بالا، افزایش احتمال آسیب رسانی به پوست و نیاز به نگهداری قطعات از جمله معایب این ماشین هستند.

دستگاه تاتو روتاری

کار با این ماشین بسیار راحت بوده و صدای نسبتا کمی دارد. میزان آسیب زدن ماشین روتاری نسبت به کویل بسیار پایین است. همچنین، گروه های کوچکتر سوزن با بهترین دستگاه های تاتو روتاری، بهترین نتیجه را به دست خواهند آورد. البته باید به این نکته توجه داشت که ایجاد عمق و سایه زدن با دستگاه فوق، امری دشوار است. همواره باید اقدامات کاملی را برای تکمیل حرکت روتاری انجام داد. این ماشین با گروه سوزن های بزرگ کارایی ندارد.

دستگاه تاتو اگو روتاری

این دستگاه از پلاستیک های باکیفیت و بدون خراش ساخته شده و دارای یک پوشش UV مخصوص است که تمیز کردن آن را آسان می کند.

دستگاه تاتو کویل آهنی

این ماشین با دقت و از جنس سخت ترین آلومینیوم موجود در هواپیما ساخته شده که آن را به دستگاهی سبک و غیر قابل خراب شدن تبدیل می کند.

دستگاه تاتو دوار

تنها دستگاه تاتوی دوار موجود در بازار است که توانایی اجرا در سرعت های پایین را بدون کاهش قدرت و کیفیت دارا است. در ساخت این ماشین از فیبر استفاده شده است.

با تمام تفاصیلی که از مفهوم تاتو، انواع روش های تاتو و روش های پاک کردن آن داشتیم، روش میکروپیگمنتیشن به دلیل به حداقل رساندن معایب انجام تتو، به یکی از بهترین روش ها در بین بانوان تبدیل شده است.

شما می توانید بدون هیچ گونه نگرانی از بابت درد و خونریزی، انتقال ویروس های کشنده از طریق سوزن و بدون بازگشت بودن روش میکروپیگمنتیشن، از این روش بهره مند شوید. در مقالات بعدی شما را بیشتر با خصوصیات روش میکروپیگمنتیشن آشنا خواهیم کرد. در صورت داشتن اطلاعاتی در این حوزه، خوشحال می شویم ما را از طریق بخش نظرات در جریان بگذارید.

انواع سبک تاتو

تریبال و پلینزیان (tribal, polynesian)

تریبال به معنی قبیله و پلینزیان یا پلینسیان به معنای جزایر پلینزی یکی از قدیمی ترین سبک های تاتو در فرهنگ پلینزی به وجود آمده است. یک شکل هنری معنوی در جزایر هاوایی، نیوزیلند و ساموآ پدیدار شده بود که در واقع داستانی از زندگی یک شخص با الگو هایی معنا دار را بیان میکرد.

در آن طرح ها که با جوهر و رنگ مشکی قسمتی از بدن پوشیده میشد یک امر مقدس و معنوی و دردناک بوده که هر قسمت از این خالکوبی معنی خاصی داشته است. امروزه نیز اهالی جزایر پلینزیان با همان سبک ها و طرح های قدیمی و حتی گاهی با همان وسایل قدیمی تاتو میزنند. همچنین این سبک از تتو به دلیل معانی خاص و زیبایی در سرتاسر دنیا به کار گرفته میشود.

ژاپنی سنتی (Irezumi)

ژاپنی ها از ۱۰,۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح تتو میزدند!!! اما سبکی که به یرزومی کنونی معروف است از سال ۳۰۰ میلادی پدیدار شده است. تاتو ها و آثار هنری ژاپنی ها قسمت بزرگی از بدن را پوشش میدهد، به عنوان مثال کل کمر. تتو آرتیست های ژاپنی تابع قوانین سخت گیرانه ای می باشند از جمله اینکه تصویر بودا باید بالای کمر زده شود و نه در پایین کمر یا اینکه حیوانات خاص باید با گل های خاص خودشان همراه باشند.

طرح های رایج شامل شکوفه های گیلاس، ماهی کوی، گل لوتوس، اژدها، سگ جنگی و گایشک ها می باشند.

خالکوبی ها هنوز در ژاپن تابو اند، یعنی ممنوع هستند زیرا تتو در ژاپن مختص گروه های مافیایی و خلافکار است اما سبک یرزومی در غرب طرفداران زیادی دارد.

 آمریکایی سنتی (old school)

در میان انواع سبک ها و طرح های تاتو، سبک آمریکایی سنتی شناخته شده ترین و قدیمی ترین سبک غربی هاست که در سال ۱۹۳۰ میلادی توسط سیلر جری (Sailor Jerry) که اسم اصلی او نورمن کالینز (Norman Collins) و در اصل ژاپنی بوده با دیدگاه آمریکایی این سبک را متولد کرده است. در این سبک از طرح های دو بعدی با خط های ضخیم و رنگ های جیق و اصلی استفاده میشود و شامل یکسری از قوانین میباشد. طرح های رایج در این سبک شامل نماد های دریایی، قلب، عقاب دزد،جمجمه، خرگوش و گل رز هستند.

سنتی مدرن (Newo Traditional)

شاید اسمش کمی گیج کننده باشد اما منظور از جدید سنتی، سبک جدید در سبک آمریکایی سنتی میباشد، یعنی در سال ۱۹۵۰ میلادی سبک آمریکایی سنتی با پیشرفت و تتو آرتیست های مدرن، به سبک جدیدی به نام جدید سنتی تبدیل شد. شکل طرح های این سبک تتو همانند آمریکایی سنتی است، با این تفاوت که بیشتر سه بعدی و با نور پردازی با رنک سفید و شامل جزئیات بیشتر، البته با احترام و در نظر گرفتن همان سبک سنتی هستند.

آمریکایی مدرن (New School)

جدیدترین سبک در میان انواع سبک ها و طرح های تاتو مدرسه جدید است که تفاوت های آن با مدرسه قدیم، رنگ های زنده تر و پر جنب و جوش تر و خطوط ضخیم در کادر است که در سال های ۱۹۷۰، ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ تکامل و رونق یافت. طرح ها در این نوع سبک اغلب کارتونی یا گرافیتی با طرح های شاد، شخصیت های روز، حیوانات با لباس های فانتزی و غیره هستند.

واقع گرایی (Realistic)

این سبک از انواع سبک ها و طرح های تاتو، نقاشی یک طرح از واقعیت با جزئیات بر روی پوست است، هرچه رنگ ها و طرح به واقعیت نزدیک باشد و از خطوط در آن استفاده نشده باشد ماهرانه تر و طبیعی تر است. اغلب طرح ها در این سبک منظره، حیوانات و پرتره است و میتوانید به صورت رنگی و یا سیاه سفید ایجاد شود.

پرتره (Portraiture)

پرتره در واقع نوعی سبک واقع گرایی است که طرح آن برگرفته از یک شخصیت واقعی است، شاید این شخص یک شخصیت معروف و یا یکی از نزدیکان شما باشد. اما تفاوت هایی نیز با سبک واقع گرایی دارد به عنوان مثال شاید تصویر کاریکاتور یک شخص زنده باشد.

پرتره و واقع گرایی از لحاظ سبکی که تتو آرتیست انجام میدهد نیز میتواند متفاوت باشد.

سیاه و سفید یا گری واش (Black and Grey)

سبک سیاه و سفید یا گری واش بیشتر زیر مجموعه سبک واقع گرایی است با این تفاوت که به جای استفاده از رنگ فقط از رنگ مشکی و خاکستری استفاده میشود. این نوع از تاتو در ایران بسیار پر طرفدار است و میتوان گفت سبک های دیگر در ایران جزو اقلیت محسوب میشوند.

هندسی (Geometric)

گرچه طرح های هندسی مانند ماندالا از دوران های بسیار دور مطرح بوده اما طرح های هندسی امروزه بسیار پر طرفدار گشته و میتوان گفت در میان انواع سبک ها و طرح های تاتو طرح های هندسی امروزه مد شده اند. گرچه این سبک بیشتر در سبک سیاه و سفید ایجاد میشود اما بعضی از هنرمندان سعی میکنند آن را به یک پالت رنگ تبدیل کنند. خطوط دقیق و بی نقص یکی از ویژگی های این سبک از تتو میباشد.

پرداز نقطه ای (Dotwork)

این سبک نیز یکی از پر طرفدار ترین سبک های روز است که در آن به جای سایه ها از نقاط استفاده میشود، به این صورت که مناطق تیره تر با تراکم بیشتر نقطه و مناطق روشن تر با تراکم کمتر نقطه ایجاد میشود. میتوان این نوع از تتو را نیز زیر شاخه سیاه و سفید دانست.

آبرنگی (Watercolour)

یکی از جدیدترین و نو ظهور ترین سبک های تتو آبرنگی است که در آن بیشتر بر روی طراحی و نقاشی به سبک قلمو و رنگ رقیق شده آبکی، رنگ های ملایم و رنگ های پاشیده شده پا فشاری دارد. دقیقا تقلید نقاشی با آبرنگ بر روی کاغذ. شاید ۵ تا ۱۰ سال از قدمت این نوع از تتو میگذرد اما به دلیل زیبایی و جلوه خاص بسیار افرادی هستند که طرفدار این سبک هستند. این سبک بیشتر به صورت رنگی تتو میشود اما سبک سیاه سفید آن نیز رایج است. شما میتوانید با ترکیب رنگ های زیبا خالق یک اثر شگفت انگیز از این سبک باشید.

طرح اولیه یا اسکیس (Sketch)

این سبک از انواع سبک ها و طرح های تاتو همانند آبرنگی تقلید از طرح اسکچی روی کاغذ است. منظور از طرح اسکچی طرح اولیه ایست که طراح با مداد به صورت ذهنی بر روی کاغذ رسم میکند. و پر است از خطوطی که هدف آنها شکل دادن به طرح اولیه است.

بیشتر شبیه به تصاویر خشن و طرح های ناتمام دارند.

بیو مکانیک یا بیومچ (Biomechanical, biomech)

با ورود سینما به عرصه فیلم های تخیلی در سال ۱۹۷۹ به شدت طرفداران این سبک فیلم زیاد شدند، چنان که این سبک به هنر تتو نیز ورود یافت و سبک بیومکانیک را به انواع سبک ها و طرح های تاتو اضافه نمود.

در این نوع تتو آرتیست قصد دارد شخصیت های بیگانه، حیوانی یا مکانیکی را در کالبد انسانی و زیر پوست انسان نمایش دهد. به عنوان مثال بازو یا پای انسان را با چرخدنده ها و پیستون های فلزی به جای عضلات، تاندوم ها و استخوان ها نمایش میدهد.

در واقع بیشتر شبیه به ترکیب دنیای واقعی و تخیلی میباشد.

مشکی قرمز (Trash Polka)

معادل فارسی Trash Polka وجود ندارد، اما به صورت جداگانه Trash به معنی سطل زباله و Polka یک نوع رقص لهستانی است، و همچنین در این سبک از انواع سبک ها و طرح های تاتو همه چیز به صورت گری واش و سیاه سفید است به جز رنگ های قرمز آن که مثل پاشیده شدن رنگ و یا سبک آبرنگی رنگ قرمز در آن است، در نتیجه من این نوع و سبک را رقص سطل رنگ قرمز یا مشکی قرمز می نامم.

نوشته یا تکست (Script, Text)

در میان انواع سبک ها و طرح های تاتو نوشته یا تکست تنها سبکی است که هیچ وقت از مد نیفتاده و به صورت صریح معنی خود را به بیننده می رساند و برای هر قسمتی از بدن قابل استفاده می باشد. طرح هایی مانند نقل قول افراد بزرگ، تاریخ های ماندگار، اشعار، نام افراد معروف، جمله های معنی دار، عقاید شخصی و غیره شامل تم این نوع از طرح هاست.

ریحانا خواننده محبوب R&B و شادمهر عقیلی خواننده نام آشنای ایرانی تاتو نوشته دارند. برای دیدن تاتوهای دیگری که زده اند روی اسم هر کدام بزنید.

رنگی ترسناک (Color Horror)

این سبک که بیشتر به هنر پرتره نزدیک است شامل طرح های شخصیت های ترسناک محبوب است.

قبایل سلتیک (Celtic)

این طرح ها از گره های پیچیده تشکیل شده است. سلتیک به شکل های مختلفی مانند گره ها، کراس ها، مارپیچی ها، گره های تثلیث، درخت حیات و حیوانات می آید. این سبک از مردم گیل ویلز و فولکلور برتون است که معروف به قبیله سلت یا کلت هستند.

لابن ورک یا خطوط زیبا (Fine Line, Line work)

این سبک که بیشتر شامل خطوط است از انواع سبک ها و طرح های تاتو است و اهمیت آن در خطوط زیبای آن است و کمتر در آن سایه و رنگ دیده میشود، همچنین می تواند با سبک هندسی ترکیب باشد.

برای یادگیری نحوه دقیق خط کشیدن در تتو میتوانید به ویدئوی رایگان آموزشی نحوه لاینینگ مراجعه کنید.

انتزاعی (Abstract)

این سبک مدرن قاعده و قانونی را شامل نمیشود و از قواعد حیوانات مردم و جهان اطراف ما قاعده شکنی میکند و میتواند ترکیبی از متد های دیگر باشد.

تحمل درد تتو

درد تتوهیچ راهی برای مقابله با درد تتو وجود ندارد. از آنجا که دستگاه تتو از یک سری سوزن استفاده می کند ، این سوزن ها یکی پس از دیگری سوراخ می کنند و کانالی را ایجاد می کنند که می توان از طریق آن رنگ ریخت.

بنابراین ، مانند هر عمل جراحی دیگر ، درد ، تورم ، خونریزی و سوزش در این ناحیه کاملاً طبیعی است. با این حال ، میزان درد بسته به شخصی که تتو را انجام می دهد و اندازه تتو متفاوت خواهد بود. بنابراین سعی کنید فردی بسیار باتجربه را برای انجام این کار انتخاب کنید.

اگر آستانه تحمل درد شما کم است یا برای اولین بار تتو را انجام می دهید ، لطفاً یک طرح کوچک انتخاب کنید و در مکانی با انتهای عصب کمتر و جایی که جوهر بهتر و سریعتر قرار می گیرد اعتصاب کنید.

بازوها ، پشت بدن و شانه ها مکان های خوبی برای انجام این کار هستند. علاوه بر این ، این مکان ها به طور مکرر تماس نمی گیرند و دوره بهبودی زخم ۵ تا ۱۰ روز است. پاک کردن و استفاده از پماد بدون هیچ گونه فشار آسان تر خواهد بود.

اگر توانایی تحمل درد را دارید و اهداف تتو شما مهمتر از درجه درد است. بدانید که دنده ها و سینه دردناک ترین قسمت های بدن هستند.از آنجا که پوست دنده ها بسیار نازک است ، مستقیماً روی استخوان ها و اعصاب قرار می گیرد.

هر قسمت دیگر از بدن که پوست مستقیماً روی استخوان ها داشته باشد به همان اندازه دردناک است. قسمت هایی مانند: قوزک پا، روی پا (محل مسح)، زانوها، آرنج، ترقوه، استخوان لگن، پلک، ستون فقرات، قسمت های دیگری از بدن مثل دست ها و به خصوص قسمت داخلی بازو و زیر بغل، سینه و نوک پستان، اطراف صورت، پشت زانوها، پوست سر و جمجمه، گودی کف پا، کف دست و انگشتان و کل منطقه ی لگن به خصوص اندام جنسی ، بسیار دردناک هستند. بنابراین قبل از انتخاب این مکان ها برای رفتن به تتو ، به این فکر کنید که آیا می توانید درد را هنگام انجام تتو تحمل کنید.

انواع نواحی بدن برای تاتو

تاتو برای خانم ها

تاتو قسمت داخلی مچ دست  (Inner wrist):

این منطقه ممکن است یکی از بهترین مکانها برای تاتو  دختران و خانم ها باشد ، زیرا تاتو درد زیادی در این ناحیه ایجاد نمی کند و با مراقبت مناسب می توان به سرعت آن را ترمیم کرد. تاتو این منطقه همچنین به راحتی توسط دستبند و جواهرات پوشانده می شود.

تاتو روی مچ پا و قوزک  (Ankle):

یکی دیگر از نقاط بسیار جذاب که درد کمی هم دارد و با کفش ساقدار پوشش داده می شود مچ پا و قوزک است، تاتو در این قسمت یکی از بهترین مکان ها برای تاتو دخترانه و زنانه می باشد.

طرح تاتو پشت گوش  (Behind the ear):

این نقطه نیز برای طرح تاتو دخترانه و زنانه طرفداران بسیار زیادی داشته و با به پایین ریختن موهایتان به راحتی پوشانده خواهد شد. همچنین در موقع تاتو درد چندان غیرقابل تحملی ندارد.

زدن تاتو داخل بازو  (Inner arm):

پوشاندن این نقطه مقداری مشکل است، اما از نواحی بسیار زیبا و دخترانه است که حین تاتو درد کمی احساس می شود.

طرح تاتو بالای انگشت  (Top finger):

از آنجا که این ناحیه به استخوان نزدیک است ، تاتو می تواند بسیار دردناک باشد ، اما یکی از بهترین مکانها برای تاتو ، دختران و زنانی است که مایل به دیدن تاتو هستند. قسمت بالای انگشت می تواند مکان مناسبی برای طراحی های کوچک باشد.

زدن تاتو کنار انگشت  (Side of the finger):

تاتو این ناحیه با توجه به اندازه آن به راحتی قابل پوشاندن است و می تواند گزینه ی مناسبی برای طرح های کوچک و افرادی است که برای اولین بار طرح تاتو دخترانه و زنانه میزنند.

تاتو روی پشت شانه  (Back shoulder):

تاتو این مکان نیز به راحتی قابل پوشانده می شود، اما از آنجایی که در پشت قرار دارد در دوره ی بهبودی نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

تاتو بالای شانه  (Upper shoulder) :

این مکان همیشه یکی از جذاب ترین نقاط برای انجام طرح تاتو دخترانه و زنانه بوده اما به علت نزدیکی به استخوان کمی دردناک می باشد.

تاتو روی شانه  (Shoulder ) :

تاتو این مکان با پوشیدن یک تی شرت به راحتی پنهان می شود و حین تاتو دردناک است.

تاتو روی پا  (Feet):

تاتو در این منطقه بسیار محبوب است و یکی از بهترین مکان ها برای تاتو دخترانه و زنانه است. بسته به طرح و اندازه ، در مناطق مختلف پا به تاتو تبدیل می شود. این نوع تاتو بسیار جذاب است ، بنابراین اجازه ندهید که درد تاتو شما را از این کار باز دارد.

زدن تاتو داخل بازو  (Inner arm):

پوشاندن این نقطه مقداری مشکل است، اما از نواحی بسیار زیبا و دخترانه است که حین تاتو درد کمی احساس می شود.

طرح تاتو بالای انگشت  (Top finger):

از آنجا که این ناحیه به استخوان نزدیک است ، تاتو می تواند بسیار دردناک باشد ، اما یکی از بهترین مکانها برای تاتو ، دختران و زنانی است که مایل به دیدن تاتو هستند. قسمت بالای انگشت می تواند مکان مناسبی برای طراحی های کوچک باشد.

زدن تاتو کنار انگشت  (Side of the finger):

تاتو این ناحیه با توجه به اندازه آن به راحتی قابل پوشاندن است و می تواند گزینه ی مناسبی برای طرح های کوچک و افرادی است که برای اولین بار طرح تاتو دخترانه و زنانه میزنند.

تاتو روی پشت شانه  (Back shoulder):

تاتو این مکان نیز به راحتی قابل پوشانده می شود، اما از آنجایی که در پشت قرار دارد در دوره ی بهبودی نیاز به مراقبت بیشتری دارد.

تاتو بالای شانه  (Upper shoulder) :

این مکان همیشه یکی از جذاب ترین نقاط برای انجام طرح تاتو دخترانه و زنانه بوده اما به علت نزدیکی به استخوان کمی دردناک می باشد.

تاتو روی شانه  (Shoulder ) :

تاتو این مکان با پوشیدن یک تی شرت به راحتی پنهان می شود و حین تاتو دردناک است.

تاتو روی پا  (Feet):

تاتو در این قسمت بسیار طرفدار دارد و یکی از بهترین مکان ها برای تاتو دخترانه و زنانه است. بسته به طرح و اندازه در نواحی مختلف پا تاتو می شود. این نوع تاتو ها بسیار جذاب هستند، پس نگذارید درد ناشی از تاتو مانع انجام آن گردد.

بهترین مکان ها برای تاتو مردانه و پسرانه

سینه (Chest)

تاتو این مکان برای مردان بسیار جذاب بوده و با داشتن فضای کافی برای شکل ها و طرح های بزرگ نیز مناسب است.همچنین تاتو در این قسمت درد چندانی ندارد.

قفسه سینه (Rib cage)

با توجه به وجود استخوان تاتو این مکان میتواند با درد همراه باشد، اما همچنان از نقاط جذاب محسوب میشود.

پاها (Legs)

تاتو روی پا همواره جذاب بوده، اما امروزه توجه ویژه ای به آن می شود.تاتو روی پا همواره قابل پوشانیدن و یا نمایش است و از نقاط مناسب حساب میشود.

عضله دو سر بازو (Biceps)

تاتو این قسمت به راحتی قابل پوشانیدن است و با توجه به وجود عضلات هنگام تاتو درد محسوسی احساس نخواهید کرد.زیبایی این تاتو در اندازه ی بازوی شماست و طرح انتخابی نیز با توجه به اندازه عضله انتخاب میشود.

پشت (Back)

تاتو این قسمت با توجه به طرح انتخابی میتواند جایی در وسط کمر، بین شانه ها و یا تمام کمر باشد.فضای زیادی که این قسمت به شما می دهد محدودیتی در انتخاب طرح نخواهید داشت، همچنین این قسمت به راحتی قابل پوشانیدن است.

ساعد (Forearm)

تاتو در این قسمت بسیار جذاب بوده و از بهترین مکان ها برای تاتو محسوب میشود. همچنین در هنگام تاتو درد چندانی نخواهید داشت.

ران (Thigh)

ران ها نقطه ی مناسبی برای تاتو هستند.تاتو در این قسمت دردناک نبوده و به راحتی قابل پوشانیدن است.این قسمت همچنین با داشتن فضای زیاد مناسب طرح های بزرگ است.

بالای بازو (Upper arm)

تاتو در این قسمت به علت داشتن عضلات زیاد، درد کمی داشته و به راحتی قابل پوشانیدن است.

داخل مچ (Inner wrist)

با توجه به اینکه فضای این قسمت زیاد نیست معمولا طرح های کوچک استفاده میشود.

شانه (Shoulder)

این قسمت دارای عضلات قوی بوده، بنابراین تاتو درد کمی داشته و برای افرادی که برای اولین بار تاتو میزنند میتواند مناسب باشد.تاتوی این قسمت به راحتی قابل نمایش و یا پوشانیدن است.

عضله سه سر بازو (Triceps)

تاتو در این قسمت همیشه جذاب بوده است.انجام تاتو در این قسمت درد کمی داشته و به راحتی قابل پوشانیدن است.

داخل بازو

داخل بازو (Inner arm)

تاتو در این قسمت به راحتی قابل پوشانیدن است و هنگام تاتو کمی دردناک است.

دست (Hand)

تاتو در این قسمت از بهترین مکان ها برای تاتو مردانه و پسرانه محسوب شده و جلوه ی خاصی به شما میبخشد.

طرح تاتو

کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی الهیه-طرح تاتو

مزایای تاتو

تاتو نوعی ابراز وجود است

تاتو برای افراد مختلف مزایای بسیاری دارد و یک روش عالی برای نمایش فردیت شما بدون نیاز به گفتن حتی یک کلمه است. هر طرح تتو روی بدن می‌ تواند بیانگر اعتقادات فردی شما باشد. تتو توسط صاحب خود حمل می‌ شود و در مورد آن شخص حرف می‌ زند.

با خالکوبی می‌توانید آنچه را واقعاً دوست دارید به اطرافیان نشان دهید. در حقیقت، بسیاری از افراد طرح‌هایی را روی بدن خود خالکوبی می‌کنند که مربوط به سرگرمی‌های خود و یا اعضای خانواده خود هستند.

همچنین با تتو کردن علاقه‌مندی‌های خود می‌توانید افرادی را به زندگی خود جذب کنید که علایق مشابهی دارند و احتمال اینکه با شما صحبت کنند بسیار زیاد است. برای اینکه بتوانید خود را به این وسیله ابراز کنید، می توانید از طرح تاتو نوشته یا طرح های مینیمال و متنوع دیگر استفاده کنید.

تاتو می‌تواند آینه روح شما باشد

تاتو می‌تواند آینه روح شما باشد. در واقع، بسیاری از افراد سعی می‌کنند احساسات درونی خود را با خالکوبی بیان کنند یا با مشکلات روحی خود مقابله کنند. بسیاری از اوقات، افراد تجربه‌های خاص خود را روی بدن خود ثبت می کنند تا به خود یادآوری کنند که زندگی ادامه دارد. همچنین از این طریق به خود می‌گویند که مجبورند این دوره‌های دشوار زندگی خود را پشت سر بگذارند.

با تاتو بدن می‌توانید مشکلات پوستی خود را بپوشانید

خالکوبی می‌تواند به شما کمک کند قسمت‌هایی از بدن خود را که اصلاً دوست ندارید، بپوشانید. در حقیقت، برخی افراد دارای علائم و لکه‌هایی بر روی پوست خود هستند که آن‌ها را دوست ندارند. از طرفی راهی هم برای از بین بردن آن‌ها وجود ندارد. بنابراین، خالکوبی کردن یک طرح زیبا روی این علائم ناخوشایند می‌تواند به زیباتر کردن پوست شما کمک کند.

شما می‌توانید تاتو را روی تمام قسمت‌های بدن خود بزنید

مزیت دیگر خالکوبی این است که روی تمام قسمت‌های بدن شما قابل انجام است. در واقع، تقریباً هیچ ناحیه‌ای از بدن شما وجود ندارد که از نظر تئوری برای خالکوبی مناسب نباشد. با این حال، به یاد داشته باشید که مکان تاتوی خود را عاقلانه انتخاب کنید، زیرا تتو اغلب تا آخر عمر با شما خواهد بود.

به عنوان مثال، برای تاتو لب مطمئن باشید که از انجام این کار لذت خواهید برد؛ در غیر این صورت می‌تواند باعث آزار شما باشد و نتوانید با تغییر رنگ لب های خود به راحتی کنار بیایید.

تتو یک تزئین بسیار زیباست

تاتو طرح‌ ها و رنگ‌ های مختلفی دارد. شما می ‌توانید با انتخاب یک طرح زیبا، بدن خود را به یک تابلوی نقاشی منحصر به فرد تبدیل کنید.

تاتو نوعی روش آرایشی دائمی است

بعضی از خانم‌ ها ترجیح می ‌دهند به جای آرایش کردن از تاتو استفاده کنند. ابرو، خط چشم، خط لب، و شیدینگ لب از مواردی هستند که می‌ توانید روی صورت خود تتو کنید. با این کار چهره شما همیشه آرایش دارد، بدون اینکه هرروز وقت زیادی را برای آرایش کردن صرف کنید.

معایب تاتو

تاتوی دائم پاک نمی‌شود

به لطف فناوری‌های مدرن برای پاک کردن تاتو، دیگر لازم نیست که تاتوی خود را تا آخر عمر همراه خود داشته باشید. با این حال، پاک کردن تاتو می‌تواند بسیار دردناک باشد و اغلب بسیار پرهزینه است.

علاوه بر این، نتایج این روش‌ها اغلب ضعیف هستند و تتو به طور کامل پاک نمی‌شود. بنابراین، درست است که امکان پاک کردن آن وجود دارد، اما همچنان این احتمال وجود دارد که تاتوی شما هرگز از بین نرود.

زدن تتو بدن دردناک است

اگر فکر می ‌کنید نمی‌توانید درد را تحمل کنید و بی‌حرکت بمانید، بهتر است بدنبال خالکوبی نروید. گاهی اوقات نتیجه ‌ای که حاصل می‌ شود، ارزش تحمل درد را دارد. اما خالکوبی مثال خوبی برای این موضوع نیست.

تاتو به مرور زمان رنگ پریده می‌شود

اگرچه تاتو یک عمر با شما خواهد بود، اما همیشه مانند روز اول زیبایی ندارد. در حقیقت، تاتوی شما به دلیل نور خورشید و سایر عوامل خارجی، با گذشت زمان از بین می‌رود. بنابراین طرحی که در ابتدا زیبا به نظر می‌رسید، ممکن است پس از سال‌ها دیگر ظاهر زیبایی نداشته باشند.

میزان ماندگاری طرح خالکوبی شما بستگی به مراقبت بعد از تاتو دارد، اما در هر صورت بعد از گذشت مدت زمان طولانی دیگر مانند روز اول نخواهد بود.

ممکن است طرح درستی را انتخاب نکنید

یکی دیگر از نقاط ضعف تتو این است که افراد اغلب مطمئن نیستند که کدام طرح را باید انتخاب کنند. این می‌تواند یک مشکل بزرگ باشد زیرا در صورت انتخاب یک طرح اشتباه، احتمال این وجود دارد که بعداً در زندگی خود پشیمان شوید.

بنابراین قبل از انتخاب طرح، مطمئن شوید که این طرح واقعاً ۱۰۰٪ با ترجیحات شما متناسب است تا بعداً از تصمیم خود پشیمان نشوید.

احساسات تغییر می‌کنند، اما تاتو بدن نه!

همه ما با گذشت زمان کامل می‌شویم و در آینده مانند امروز نخواهیم بود. در واقع، ما با گذشت زمان اتفاقات زیادی را تجربه می‌کنیم و به دلیل این تجربه‌ها، احتمال تغییر احساسات و ترجیحات ما نیز وجود دارد.

از این رو ممکن است نظر شما درمورد طرح تاتوی خود تغییر کند و اگر پیام خاصی را برای تاتو انتخاب کنید، در آینده پشیمان خواهید شد.

تاتو می‌تواند در پیدا کردن شغل مشکل‌ساز شود

در حالی که در طی دهه‌های گذشته، بسیاری از شرکت‌ها تحمل بیشتری نسبت به تاتو نشان داده‌اند، اما برخی از شرکت‌ها هنوز نسبت به این موضوع سختگیر هستند.

در حقیقت، خالکوبی می‌تواند فرصت‌های شغلی شما را بسیار کاهش دهد. به ویژه در زمینه تجارت خدمات مشتری. از این رو، اگر در این زمینه‌ها کار می‌کنید، بهتر است از انجام خالکوبی صرف نظر کنید. در غیر این صورت شانس خود را برای دستیابی به آن مشاغل از دست می‌دهید.

با تاتو بدن دیگر قادر به اهدای خون نخواهید بود

اهدای خون فقط یک امر رسمی نیست، بلکه وظیفه هر فردی است. برخی افراد به طور منظم نیاز به دریافت خون دارند. اگر این مسئله برای شما اهمیت دارد، باید بین تتو و اهدای خون یکی را انتخاب کنید. زیرا اگر بدن خود را تاتو کرده باشید، حداقل تا یک سال قادر به اهدای خون نخواهید بود.

کاندیدا مناسب تاتو

افرادی که می‌خواهند ابروهای پرپشت داشته باشند.

افرادی که میخواهند آرایش همیشگی داشته باشند و نمی تواند زمان زیادی را صرف آرایش کردن کنند.

افرادی که به دنبال زیبایی هستند.

افرادی که از یک طرح خاص خوششان می‌آید.

افرادی

که می‌توانند مراقبت های قبل و بعد از تاتو را به راحتی انجام دهند.

هزینه های تاتو

این روزها نرخ های متفاوتی از تاتو بدن بگوش میرسد ، چیزی که خیلی مهم هست تجربه تاتو کار و موقعیت مکانی تتو میباشد. مشکل اصلی این صنف نبود یک اتحادیه و نرخ نامه خدمات تتو میباشد برای همین قیمت تاتو بدن بصورت صلیقه ای کی باشد هر کسی یک نرخی برای قیمت تاتو بدن ارائه میدهد.

البته در تعرفه و قیمت تاتو بدن نوع طرح ، وسعت طرح تتو و دقت و کیفیت انجام کار خیلی مهم است .

یک طرح کوچک به نسبت یک طرح پر نقش و طرح و بزرگ قیمت کمتری دارد.

مراقبت های قبل از تاتو

ناحیه مورد نظر برای تاتو را دو هفته قبل از انجام کار در برابر نور خورشید محافظت کنید.

خانم ها در زمان قاعدگی نمی توانند از تاتو استفاده کنند.

با مراقبت های قبل و بعد از تاتو آشنایی کامل داشته باشید.

چند روز قبل از تاتو از مصرف داروهای محرک و مسکن خودداری کنید.

در صورتی که بیماری های خاص مانند ایدز دارید حتماً به پزشک یا اپراتور دستگاه‌تاتو اطلاع دهید.

اگر حساسیت دارید ۶ ساعت قبل از انجام کار سیتریزین مصرف کنید و همینطور بعد از انجام آن نیز می‌توانیم از این دارو استفاده نمایید.

مراقبت های بعد از تاتو

پس از اتمام مراحل تاتو بدن و صورت، قبل از انجام هرکاری، ابتدا مقداری آنتی بیوتیک روی آن بزنید و حتما روی آن را بپوشانید تا از میکروب‌ها و آلودگی‌ها در امان باشد. دلیل دیگر این کار جلوگیری از برخورد زخم‌ها با لباس و تحریک شدن آن‌ها است.

پس از گذشت چند ساعت پوشش و یا پانسمان محل تتو را بردارید تا در هوای آزاد قرار بگیرد و زخم‌های آن با سرعت بیشتری خوب شود. پس از گذشت یک الی دو روز می‌توانید محل تتو را با کمی آب و صابون بشویید.

سپس مقدار کمی مرطوب کننده بدون عطر و بدون الکل را روی محل خالکوبی بزنید. با رعایت کردن این راهکارهای مراقبتی وقت، هزینه، پول و حتی دردی که برای انجام تتو میکشید هدر نمی‌رود.

روز اول

مراقبت بعد از تاتو در روز اول از لحظه پایان کار تاتوکار شروع می شود. به این معنی که باید بلافاصله روی زخم های خود را بپوشانید. بسته به اندازه و عمق طرحی که زده اید، حدود ۱ تا ۲ ساعت بعد می توانید پوشش روی تتوی خود را بردارید.

پس از جدا کردن پوشش، احتمالا متوجه ترشحاتی می‌شوید که از محل زخم خارج می‌شود. این ترشحات حاوی خون و مقداری جوهر اضافی است و کاملا طبیعی است. پوست شما نیز قرمز و زخم خواهد شد که در صورت لمس ممکن است کمی گرم باشد.

چند روز اول بعد از تتو باید محل زخم خود را چرب نگه دارید. برای این کار می‌توانید از پمادهایی مثل A و AD استفاده کنید. دقت کنید که دائما باید زخم خود را با این پمادها چرب کنید تا خشک نشود.

روز دوم و سوم

از روز دوم می توانید محل تاتوی خود را بشویید و پس از آن از یک مرطوب کننده بدون عطر و بدون الکل استفاده کنید. هنگام شستشو، ممکن است متوجه شوید که مقداری جوهر از پوست شما می‌ریزد. نگران نباشید. زیرا این جوهرها رنگدانه های اضافی موجود در پوست شما هستند و خارج شدن آن‌ها هیچ مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

روز چهار الی ششم

در این روزها باید قرمزی پوست و زخم کاملا کمرنگ شود. احتمالا خواهید دید که کمی خراش بر روی طرح تتو وجود دارد. پوسته‌ها نباید به ضخامت خراش‌هایی باشند که هنگام بریدن پوست ایجاد میشود. شستشو و استفاده از مرطوب کننده را نیز در این روزها فراموش نکنید تا این مرحله از مراقبت از تتو را نیز پشت سر بگذارید.

در این روزها زخم تتوی شما شروع به پوسته پوسته شدن کرده می‌ریزد. در این دوره به هیچ‌وجه سعی نکنید پوسته‌ها را جدا کنید و یا به آن‌ها دست بزنید. اجازه دهید پوست‌های مرده خودشان به طور طبیعی از پوست شما جدا شوند. اگر آن‌ها را بکنید ممکن است رنگ تتو را نیز از بین ببرید و یا دوباره پوست خود را زخم کنید.

در این مرحله ممکن است خارش زیادی روی پوست خود احساس کنید. برای تسکین خارش به آرامی روی زخم خود مرطوب کننده بدون عطر و بدون الکل بمالید. اگر در این روزها، تاتوی شما هنوز قرمز و متورم است، ممکن است دچار عفونت شده باشید. در هفته دوم استفاده از مقداری کمی وازلین میتواند به بهبود فرآیند پوسته پوسته شدن و مراقبت از تتو شما کمک کند. به یاد داشته باشید که باید لایه بسیار کمی از وازلین را روی پوست خود بزنید تا زخم شما بتواند نفس بکشد.

روزهای ۱۵ تا ۳۰

در آخرین مرحله بهبودی، بیشتر پوسته‌های بزرگ از بین می‌روند، اما ممکن است هنوز مقداری پوست مرده روی زخمتان باقی مانده باشد که بسته به نوع پوست شما، آن‌ها نیز دیر یا زود بر طرف خواهند شد. تتوی شما ممکن است هنوز خشک به نظر برسد، پس آن را مرطوب نگه دارید. در این روزها لایه‌های خارجی پوست بهبود می‌یابند. در پایان ماه اول، تتوی شما باید به همان اندازه روشن و واضح باشد که تتو کار در نظر گرفته بود.

اثرات و نتایج تاتو

کسانی که تاتو زده اند می دانند که یک تاتو می تواند چه حسی را در آن ها بر انگیخته کند. تاتو جدید حسی شبیه به یک مدل مو و یا یک لباس نو در شما ایجاد می کند. مطالعه ای با استفاده ار ۲۳۵۹ دانشجو نشان داد که بین تاتو و اعتماد به نفس یک وابستگی وجود دارد. هر چه تعداد این خالکوبی ها بیشتر باشد اعتماد به نفس به دست آمده بیشتر می شود.

این خصوصیت به ویژه در میان کسانی که از افسردگی رنج می برند تاثیر بیشتری دارد. شاید به این علت است که یک خالکوبی به شما احساس کنترل می دهد و یا به شما اجازه می دهد تا چیزی گم شده یا گرفته شده را پس بگیرید.

شواهدی وجود دارد که به احتمال زیاد تاتوها در گذشته بر روی نقاط خاصی که طب سوزنی از آن بهره می برد قرار می گرفته است و از آن برای درمان بهره می گرفته اند.

 شما شاید تاتو خود را در یک مکان، با یک فرد و یا برای موضوع خاصی زده باشید. تاتو تمامی این موارد را در خود حفظ می کند و هر روز آن ها را برای شما زنده نگه خواهد داشت.

دوره نقاهت تاتو

بعد از انجام کار، تاتوکار شما باید یک لایه نازک وازلین را روی تتو بمالد و سپس محل تتو را با یک بانداژ یا پوشش پلاستیکی بپوشاند. این پوشش مانع ورود باکتری‌ها به پوست می‌شود. همچنین محل تاتو را از ساییده شدن به لباس و تحریک شدن محافظت می‌کند.

چند ساعت پانسمان را نگه ‌دارید.  این کار به جذب هرگونه مایع یا جوهر اضافی که از تتو تراوش می‌کند کمک خواهد کرد. بعد از چند ساعت می‌توانید بانداژ را بردارید.

ابتدا دستان خود را با آب ولرم و صابون بشویید. سپس به‌آرامی تتو را با صابون بدون عطر و آب بشویید. پوست خود را با یک پارچه نرم خشک کنید. مقدار کمی وازلین روی تتو بزنید. می‌توانید بانداژ را در این مرحله بردارید تا پوست شما نفس بکشد.

تا زمانی که تتوی شما کاملاً خوب نشده است، آن را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.

تتو را بخارانید یا آن را دستکاری کنید.

روی تتو لباس تنگ بپوشید.

شنا کنید یا بدن خود را در آب غوطه‌ور کنید (دوش مجاز است)

سرعت بهبود شما به ‌اندازه تتو و پیچیدگی آن بستگی دارد.  تتو های بزرگ‌تر مدت بیشتری قرمز و متورم خواهند ماند، زیرا باعث ایجاد صدمات بیشتر به پوست شما می‌شوند.

تعداد جلسات تاتو

تعداد جلسات بستگی به انداره تاتو و ناحیه که اجرا می شود دارد. پس زیبا جویان عزیز باید بدانند تاتو می تواند تعداد جلسات متغیری داشته باشد.

مشاوره

کلینیک بین المللی پوست ، مو و زیبایی الهیه با کادری مجرب و متخصص در هر نوع زیباسازی و جوانسازی به صورت حضوری و در صورت عدم امکان زیبا جویان عزیز برای مشاوره حضوری همه ساعت می تواند به زیبا جویان عزیز مشاوره تلفنی را ارایه کند.

شاید این مطلب هم برای شما جذاب باشد:

https://clinicelahieh.com/yepy

https://clinicelahieh.com/az7d

https://clinicelahieh.com/r3sq

نتیجه گیری

امروزه با توجه به گستردگی ابعاد زندگی روزمره، انجام بسیاری از کارها با دقت و سرعت مورد نظر امکان پذیر نیست. به عنوان مثال، خانم های شاغل به دلیل مشغله کاری که در منزل و محل کار دارند، از انجام برخی کارهای روزانه مانند آرایش کردن باز می مانند.

در این هنگام است که آرایش دائمی به کار می آید؛ از این رو بر آن شدیم تا با ارائه این مطلب، شما را با مفهوم تاتو، انواع روش های تاتو و روش های پاک کردن آن آشنا کنیم. با وب سایت رژلب همراه باشید.

به طور کلی بهتر است که انجام تاتو با نظارت متخصصان پوست صورت گیرد؛ چون معمولا در این مراکز بهداشت به طور کامل رعایت می شود. در نتیجه عوارض خالکوبی به شدت کاهش می یابد.

این درحالی است که احتمال عدم رعایت بهداشت در برخی مراکز غیرحرفه ای و آرایشگاه ها وجود دارد و می تواند به راحتی ویروس های کشنده ای را وارد خون کند. هپاتیت ب، ث و ویروس اچ آی وی از جمله عوارضی است که از طریق سرنگ آلوده به افراد منتقل می شوند.

یکی از دیگر عوارضی که در ۵ تا ۱۰ درصد افرادی که خالکوبی می کنند بروز می یابد، سارکوئیدوز است که معمولا در تاتو ابرو و به صورت گوشت اضافه نمایان می شود. البته این افراد ممکن است زمینه بیماری سارکوئیدوز را داشته باشند. معمولا بیماری فوق، ریه ها را نیز درگیر کرده و به دلیل اختلال در سیستم ایمنی ایجاد می شود.

مشکل دیگری که ممکن است پس از خالکوبی بروز یابد، عدم امکان انجام ام آر آی است. ام آر آی موجب سوزش و درد شدیدی در نواحی تاتو می شود.

شاید به همین دلیل باشد که در مراکز رادیولوژی، از بیمار در مورد تاتوی بدنش سوال پرسیده می شود. گاهی اوقات متخصصان مجبورند فرکانس دستگاه را پایین بیاورند که در این صورت، دقت تشخیصی کاهش می یابد.

کلینیک زیبایی الهیه

کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی الهیه-کلینیک زیبایی الهیه

کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی الهیه تهران با کسب برترین رتبه رضایتمندی مرجع جهانی گوگل ۵ ستاره درخدمت زیباجویان عزیز  می باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره رایگان و واتساپ می توانید با شماره زیر تماس حاصل فرمایید:

۰۹۱۲۰۰۴۳۶۳۰

۰۲۱۹۱۰۱۲۷۵۶

دریافت مشاوره رایگان با ارسال عدد ۲ به سامانه ۱۰۰۰۵۸۴۸

جهت دریافت کد تخفیف و هدایای ویژه کلینیک ، حتما پیج ما را فالو کنید و علاوه بر دریافت کد های تخفیف در قرعه کشی یک عدد ۲۰۶ هم شرکت کنید:

آیدی اینستاگرام:

https://instagram.com/clinicelahieh

ارائه  مراقبت های مربوط به  خدمات زیبایی در کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی الهیه تهران توسط کادرحرفه ای انجام می‌شود که میتوانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر از طریق لینک زیر استفاده کنید :

clinicelahieh.com/#

سایت تخفیفات پزشکی جهت دریافت تخفیف:

 https://takhfifannet.com

سایت انجمن جهت پاسخ به سوالات زیبایی شما توسط برترین متخصصین زیبایی کشور:

 https://harfhayetazeh.com

لینک کوتاه:

لینک آپارات:

لینک نماشا:https://www.namasha.com/v/8uSCrRgI

ویکی پدیا: https://fa.wikipedia.org

فیسبوک:  https://www.facebook.com

تویتر: https://twitter.com

لینک یوتیوب: https://www.youtube.com

تلگرام: https://telegram.org

 • کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی آراد-هایفوی واژینال

  هایفوی واژینال چیه

  با در 10 دسامبر 2023 - 0 نظرات

  هایفوی واژینال چیه هایفوتراپی (High-Intensity Focused Ultrasound) یک فناوری جدید در زمینه بهبود و جوانسازی بافت‌های مختلف بدن است، از جمله عضلات واژن. این تکنولوژی از امواج فوکوس شده اولتراسونیک برای ایجاد گرما در عمق بافت‌ها و ایجاد تنش در سلول‌ها استفاده می‌کند. در صورتی که به دنبال بهبود و تقویت عضلات واژن هستید، هایفوتراپی […]

 • هایفو صورت

  مدت زمان هایفو صورت

  با در 29 نوامبر 2023 - 0 نظرات

  مدت زمان هایفو صورت هایفوتراپی یک فناوری روز به روز محبوب‌تر در زمینه جوانسازی پوست است. این تکنولوژی، از امواج صوتی با فرکانس بالا برای انجام مداخلات غیرجراحی بر روی پوست استفاده می‌کند. نام “هایفو” از عبارت High-Intensity Focused Ultrasound گرفته شده است. در زیر، با اصول و کاربردهای هایفوتراپی در جوانسازی پوست آشنا می‌شوید: […]

 • مشاوره هایفو اصفهان

  مشاوره هایفو اصفهان

  با در 23 نوامبر 2023 - 0 نظرات

  مشاوره هایفو اصفهان هایفوتراپی یک روش غیرجراحی برای بهبود ظاهر پوست و کاهش علائم پیری است. این فناوری از امواج فوکوس شده های فراصوتی برای تحریک تولید کلاژن و افزایش کلاژن موجود در پوست استفاده می‌کند. در ادامه، به جزئیات بیشتری در مورد هایفوتراپی زیبایی پرداخته خواهد شد: ### ۱٫ **چگونگی عملکرد:**    – **امواج […]

 • پاسخ به سوالات و ابهامات درباره زیبایی

  مرکز مشاوره زیبایی آراد

  با در 25 دسامبر 2023 - 0 نظرات

  مرکز مشاوره زیبایی آراد جراحی‌های زیبایی، انواع مختلفی دارند و بسته به نیازها و تمایلات هر فرد ممکن است انجام شوند. مشاورین ما در کلینیک بین المللی پوست مو زیبایی آراد به هرگونه سوال و ابهامات شما، درباره جراحی زیبایی که به آن نیاز دارید و هزینه های آن، به صورت رایگان پاسخ میدهند. انواع […]

 • عکس دختری در حال تزریق فیلر اروپایی

  روش اروپایی

  با در 31 دسامبر 2023 - 0 نظرات

  تزریق فیلر به روش اروپایی (اصفهان) فیلرها و پرکننده‌های پوستی یکی از روش‌های متداول در زمینه جراحی زیبایی است که برای بهبود ظاهر و جوانسازی چهره مورد استفاده قرار می‌گیرد. – ترکیبات اصلی: فیلرها از موادی مانند اسید هیالورونیک، کلاژن، و رادیس می‌توانند تشکیل شده باشند. – عملکرد: این مواد به عنوان پرکننده‌های طبیعی عمل […]

استخدام بانک ملی استخدام مدیریت یک مجموعه (کاوه) انواع جراحی زیبایی واژن بانک ملی بلفاروپلاستی بهترین جراح لیفت صورت بهترین زمان بریا عمل زیبایی واژن تزریق چربی تزریق چربی به صورت لاغر تزریق چربی فریز شده به صورت تزریق ژل جراحی بینی جراحی پلک جراحی پلک چشم در اصفهان جوانسازی پوست زیبایی بینی عوارض بلفاروپلاستی عوارض لیفت صورت عوارض هایفو عوارض هایفوتراپی فواید لیفت صورت فیلم گونه گذاری قیمت تزریق چربی به صورت قیمت لیفت بینی دائمی قیمت لیفت بینی گوشتی قیمت لیفت صورت قیمت گونه گذاری لیفت صورت لیفت صورت با جراحی لیفت صورت با نخ لیفت صورت بدون جراحی لیفت صورت فواید ماندگاری تزریق چربی به صورت مراقبت و تقویت مو مزایای بلفاروپلاستی هایفوتراپی چیست هزینه تزریق فیلر هزینه تزریق چربی هزینه عمل بلفاروپلاستی هزینه عمل بینی هزینه کاشت ابرو هزینه ی عمل جراحی زیبایی واژن پرسش و پاسخ در مورد کاشت ابرو کاشت ابرو بعد از یکسال گونه گذاری طبیعی